Herb Polski

W dniach 16-19 października 2023 r. blisko 400 przyszłych oficerów polskiej Policji zostało przeszkolonych w zakresie komunikowania się z osobami z dysfunkcją wzroku. To kolejna edycja zajęć pozaprogramowych realizowanych w Akademii Policji w Szczytnie mająca za zadanie poznanie potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, które umożliwią biegłe wykonywanie czynności służbowych oraz udzielenie właściwej pomocy w przypadku zaistnienia zagrożenia życia lub zdrowia.

W warsztatach udział wzięło blisko 400 słuchaczy szkolenia zawodowego oficerskiego. Prowadząca, Pani Anna Dąbrowska z Komendy Głównej Policji, w wyjątkowy sposób przedstawiła omawiany problem dając funkcjonariuszom możliwość wcielenia się w osobę z niepełnosprawnością wzroku. Policjanci podczas zajęć zakładali specjalne okulary symulujące choroby oczu, dzięki czemu doświadczyli z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnością wzroku podczas wykonywania podstawowych czynności tj. poruszanie się, podpisywanie dokumentów czy komunikowanie się z innymi osobami.

Poprzez taką formę prowadzenia zajęć, jego uczestnicy sami zwracali uwagę na proste rozwiązania, które mogłyby zostać wdrożone jako ułatwienie dla osób z tego typu niepełnosprawnościami, np. w trakcie przesłuchania w charakterze świadka przy użyciu zwiększonej czcionki w protokołach oraz dostosowanie jednostek Policji poprzez naklejanie żółtych linii czy dostępność poręczy na schodach.

Kolejna edycja warsztatów przewidziana jest do realizacji jeszcze w grudniu bieżącego roku.

Tekst: sierż. szt. Paula Łukasik DOSiDZ APwSz/DKS APwSz
Foto: sierż. szt. Paula Łukasik DOSiDZ APwSz