Herb Polski

W dniach 16-20 października 2023 roku nauczyciel akademicki Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie - nadkom. dr Krzysztof Gackowski przebywał w Akademii Korpusu Policji w Bratysławie na Słowacji, która jest państwową szkołą wyższą kształcącą policjantów oraz funkcjonariuszy innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Celem wizyty była realizacja zajęć praktycznych przez wykładowcę APwSz dla funkcjonariuszy kadetów z zakresu taktyki i techniki interwencji oraz stosowania siły fizycznej w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

Zajęcia praktyczne prowadzone przez nadkom. dr. Krzysztofa Gackowskiego w języku angielskim obejmowały taktyczne aspekty podejmowania interwencji wobec osób agresywnych. Zaprezentowano sposoby stosowania siły fizycznej zgodnie z zasadą stopniowania jej intensywności, aż do osiągnięcia całkowitego obezwładnienia osoby agresywnej. Zwrócono też szczególną uwagę na rolę policjanta ubezpieczającego czynności służbowe podczas stosowania siły fizycznej i szczegółowo omówiono jego czynności do wykonania podczas udzielania wsparcia partnerowi.

Podczas realizacji zajęć praktycznych zwracano szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste funkcjonariusza Policji podejmującego interwencję w miejscu publicznym i omówiono taktyczne aspekty przeprowadzania czynności służbowych. Zaprezentowano także sposób zakładania kajdanek i prewencyjnego sprawdzenia osoby w celu odebrania przedmiotów niebezpiecznych.

Każdorazowo, po przeprowadzonych zajęciach, funkcjonariusze Korpusu Policji w Bratysławie dziękowali wykładowcy z APwSz za przeprowadzone zajęcia gromkimi brawami co potwierdziło odpowiednio wysoki poziom prowadzonych zajęć. Mobilność w celu prowadzenia zajęć zakończyła się wręczeniem certyfikatu Erasmus+.

Wizyta nauczyciela akademickiego Akademii Policji w Szczytnie w Korpusie Policji w Bratysławie wzbogaciła jego doświadczenie dydaktyczne w procesie szkolenia funkcjonariuszy Policji, pozwoliła doskonalić umiejętności językowe dotyczące prowadzenia zajęć oraz umiędzynarodowiła pozycję Naszej Uczelni w ramach prowadzenia dobrych praktyk programu Erasmus+.

 

Tekst i foto: nadkom. dr Krzysztof Gackowski ZWF ISP WBiNP APwSz