Herb Polski

7 listopada br. Akademia Policji w Szczytnie gościła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. Wizyta miała na celu przybliżenie wiedzy na temat Uczelni oraz zapoznanie z jej ofertą i bazą dydaktyczno-szkoleniową, a także zachęcenie młodzieży do wstąpienia w szeregi naszej formacji. Spotkanie miało także charakter profilaktyczny z uwagi na omówienie kwestii cyberbezpieczeństwa.

42 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku wraz z opiekunami gościło dzisiaj w murach Akademii Policji w Szczytnie. Dzięki uprzejmości kierownictwa poszczególnych komórek organizacyjnych APwSz, nasi goście mieli możliwość uczestniczyć w prezentacji obiektów szkoleniowych, w tym: strzelnicy, hali sportów walki, Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego oraz symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych.

Wizyta rozpoczęła się od przywitania młodzieży przez Komendanta-Rektora Uczelni nadinsp. dr. hab. Iwonę Klonowską, która pokrótce przybliżyła funkcjonowanie Akademii Policji w Szczytnie oraz jej znaczenie w systemie edukacyjnym policjantów.

Następnie Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz mł. insp. Michał Bukowski przedstawił licealistom zagrożenia jakie czyhają w Internecie. Media społecznościowe są niezwykle popularne wśród młodzieży. Służą do podtrzymywania relacji ze znajomymi, są przestrzenią edukacji i rozrywki, ale niestety stały się także platformą cyberprzestępstw i cyberprzemocy. Młodzież w social mediach często publikuje wiele treści, które wykorzystywane są przez przestępców. To, co zostało raz opublikowane, może być powielane i rozpowszechniane. Dyrektor zwrócił uwagę na to jak bezpiecznie korzystać z sieci. Omówił kwestie haseł i zabezpieczeń oraz zwrócił uwagę na to, żeby nie otwierać załączników w nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy wiadomościach e-mail czy linków w wiadomościach sms lub innych komunikatorach internetowych. Współczesnym problemem jest hejt w sieci oraz prześladowanie przez rówieśników za pośrednictwem Internetu. Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej przypomniał młodzieży, że w Internecie nic nie ginie, ponieważ materiały raz udostępnione pozostają w nim przez bardzo długi czas oraz podkreślił to, że wbrew ogólnemu przekonaniu w Internecie nikt nie jest anonimowy.  

Akademia Policji w Szczytnie realizuje szereg szkoleń i kursów specjalistycznych. Szkolenia zawodowe powierzone do realizacji Akademii to szkolenie zawodowe podstawowe, podoficerskie, aspiranckie i oficerskie. W ramach doskonalenia zawodowego centralnego realizowanych jest także wiele kursów specjalistycznych, w tym służby prewencyjnej, służby kryminalnej i śledczej oraz ogólnopolicyjne. Uczelnia posiada dostosowaną do tego bazę dydaktyczną.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie strzelnicy znajdującej się na terenie Uczelni. Nasi goście mieli możliwość uczestniczyć w prezentacji wyposażenia strzelnicy, na której nadkom. Cezary Rożek z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz zaprezentował jednostki broni wykorzystywane w procesie szkolenia policjantów w Akademii Policji w Szczytnie. Następnie młodzież przyjrzała się zajęciom realizowanym na hali sportów walki. Nadkom. Marcin Bogdański z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz podczas zajęć realizowanych ze studentami kierunku „Nauka o Policji” zaprezentował techniki obezwładniania poprzez zastosowanie siły fizycznej oraz bezpiecznego zakładania kajdanek i sprawdzenia osoby. Natomiast o obszarach i zakresie działalności Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej opowiedział kierownik Zakładu podinsp. Arkadiusz Tomaszek.

W dalszej części zwiedzania młodzież miała możliwość zapoznania się ze specjalistycznym obiektem, czyli Policyjnym Centrum Analityczno-Badawczym. Podinsp. Norbert Szostak oraz nadkom. Błażej Jewartowski - wykładowcy Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz oprowadzili młodzież po pomieszczeniach PCAB, w których prowadzone są szkolenia i kursy specjalistyczne dla policjantów. Bardzo duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziły pomieszczenia szkoleniowe służące zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Zaprezentowane zostały także pracownie analizy kryminalnej, biologii kryminalistycznej, fałszerstw pieniędzy oraz pomieszczenia służące doskonaleniu umiejętności podczas czynności przeszukania.

Ostatnim punktem zwiedzania była prezentacja symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych przeznaczonego do prowadzenia zajęć symulacyjnych realizowanych w formie treningu sztabowego. Prezentację symulatora przeprowadzili kierownik Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz podinsp. Robert Czerniawski wspólnie z wykładowcami nadkom. Piotrem Jędrysem i podkom. Maciejem Brockim.

Tekst i foto: DKS APwSz