W dniach 16-19 listopada 2023 r. w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich odbyło się szkolenie dla organizatorów Akademickich Mistrzostw Polski. W spotkaniu uczestniczyła sierż. Maja Kotłowska - studentka III roku studiów stacjonarnych na kierunku „Nauka o Policji” w Akademii Policji w Szczytnie.

Seminarium szkoleniowe przeznaczone było dla organizatorów Akademickich Mistrzostw Polski i poświęcone zostało omówieniu oraz opracowaniu strategii przeprowadzenia wydarzeń sportowych na terenach uczelni wyższych. W szkoleniu udział wzięło blisko setka osób z niemal 40 uczelni wyższych i klubów Akademickich Związków Sportowych.

W trakcie spotkania omówione zostały kwestie związane z formalnościami przy organizacji wydarzeń, rozliczeniami, informacją prasową, współpracą z mediami, wizerunkiem imprezy czy pracą fotografa. Był też czas na rozgrywki sportowe i integrację, podczas której często rodzą się ciekawe pomysły.

Ostatniego dnia uczestnicy szkolenia w ramach zajęć praktycznych mieli za zadanie sami przeprowadzić turniej na wzór Akademickich Mistrzostw Polski. Zadanie polegało na stworzeniu regulaminu i komunikatu, zadbaniu o wystrój hali, przeprowadzeniu otwarcia i podsumowania zawodów wraz z przygotowaniem informacji prasowej z wydarzenia. Czas jaki przeznaczono na realizację zadania to dwie i pół godziny. Dla drużyn, które najlepiej poradziły sobie z zadaniem nagrodą oprócz zdobytej wiedzy i umiejętności były pamiątkowe medale i certyfikaty.

Uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w wykładzie prowadzonym przez sekretarza generalnego AZS - Dariusza Piekuta, podczas którego zapoznano z powstaniem AMP, a także poruszono tematy współpracy między Klubami Uczelnianymi AZS.

Gościem specjalnym wyjazdu był Piotr Chłystek - dziennikarz ,,Przeglądu Sportowego’’, twórca takich publikacji jak „Trener czyni mistrza”, a także „Sport to nie wszystko”. Podczas wykładu omówione zostały sposoby na sukcesywne i efektywne przeprowadzenie wywiadu.

Organizatorem i sponsorem spotkania był Akademicki Związek Sportowy z siedzibą w Warszawie.

Akademickie Mistrzostwa Polski to cykl rozgrywek sportowych organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy. Co roku bierze w nich udział ponad 130 szkół wyższych. Zawody rozgrywane są w 48 konkurencjach.

Więcej informacji:

Tekst: sierż. Maja Kotłowska NOP APwSz/DKS APwSz