W 2023 r. obchodzimy 130 rocznicę powstania kryminalistyki jako dyscypliny. W 1893 r. został wydany podręcznik Hanssa Grossa, profesora Uniwersytetu w Grazu (Austria) pt.: „Handbuch fur Untersuchungsrichter, Polizeibeamte, Gendarmen, u.s.w.”, będący pierwszym w świecie podręcznikiem kryminologii i kryminalistyki.
Rok powstania Policji Państwowej w Polsce to czas, który uznaje się za początek kryminalistyki w naszym kraju. Komendant główny wówczas wydał rozkaz, aby gromadzić ślady daktyloskopijne, a 24 grudnia 1919 r. zaaprobował i wprowadził w życie pierwszą instrukcję daktyloskopijną. Od tamtego momentu (od 104 lat) rozwijają się techniki kryminalistyczne w Polsce. Pionierem badań kryminalistycznych w II Rzeczypospolitej był inspektor Władysław Marian Sobolewski, nazywany ojcem polskiej kryminalistyki. Techniki kryminalistyczne w Polsce rozwijały się z trudnością
z powodu braków specjalistycznego sprzętu, natomiast literatura związana z tematyką kryminalistyczną była na wysokim poziomie.
Od 1 października 2023 r. Akademia Policji w Szczytnie, rozpoczęła kształcenie funkcjonariuszy i pracowników Policji na studiach pierwszego stopnia, na kierunku „Kryminalistyka w służbie prawa”.
W związku z ww. okolicznościami Biblioteka Akademii Policji w Szczytnie zaprasza do obejrzenia ekspozycji w holu Czytelni (I piętro Biblioteki) pt.: „Kryminalistyka: wczoraj i dziś”. Tym razem prezentujemy materiały biblioteczne z zasobów Biblioteki Akademii Policji w Szczytnie, między innymi: „Podręcznik dla służby daktyloskopijnej” z 1920 r., „Pismo nie kłamie: psychografologia z ilustracjami” z 1939 r., „Służba śledcza i taktyka kryminalna: wraz z najważniejszemi wiadomościami z medycyny sądowej, dla użytku policji państwowej, szkół policyjnych i sędziów śledczych” z 1924 r. i inne.
Serdecznie zapraszamy!
Tekst: Joanna Brzozowska Oddział Czytelni Biblioteki APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz