W okresie od 9 do 28 listopada 2023 roku członkowie Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych Akademii Policji w Szczytnie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki”, zorganizowanym przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Studenci zdobyli pierwsze miejsce w Polsce.

Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Akademii Policji w Szczytnie reprezentował zespół pięciu studentów kierunku „Nauka o Policji” w składzie: sierż. Katarzyna Król – kierownik zespołu oględzinowego oraz studenci, którzy wcielili się w rolę technika kryminalistyki: sierż. Aleksandra Skiba-Bulak, st. post. Aleksandra Siewert, st. post. Katarzyna Michalska i post. Krystian Mamzer. Studenci zajęli pierwsze miejsce w Konkursie.

Konkurs skierowany był do studentów z całej Polski zrzeszonych w kołach naukowych, które specjalizują się w kryminalistyce i dziedzinach pokrewnych. Składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap odbył się 9 listopada 2023 roku za pośrednictwem platformy Ms Teams. Polegał na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej studentów z zakresu kryminalistyki. Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 kół naukowych z całej Polski. Kapituła konkursu zakwalifikowała do drugiego etapu 5 kół naukowych. Etap drugi konkursu odbył się 28 listopada 2023 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Polegał na przeprowadzeniu oględzin zainscenizowanego miejsca zdarzenia z wykorzystaniem materiałów i sprzętu Laboratorium Kryminalistyki Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Wyniki konkursu przedstawiły się następująco:
1 miejsce – Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Akademii Policji w Szczytnie,
2 miejsce – Studenckie Koło Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego,
3 miejsce – Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki i Medycyny Sądowej „Dispecto” Gdańskiej Szkoły Wyższej.

Projekt pn. „Ogólnopolski Konkurs Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024. Studenci Akademii Policji w Szczytnie za zajęcie pierwszego miejsca otrzymali dyplomy, zestawy upominkowe, a także nagrodę główną w postaci walizki do oględzin zwłok, którą przekazano na wyposażenie Akademii Policji w Szczytnie.

Do konkursu studentów przygotowali podinsp. Arkadiusz Błaszczuk – Opiekun Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych Akademii Policji w Szczytnie oraz kom. Daniel Bałdyga z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Tekst: sierż. Katarzyna Król NOP APwSz
Foto: WSZOP