Herb Polski

8 grudnia 2023 roku w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się seminarium naukowe pn. „Współczesne wyzwania praw człowieka w kontekście realizacji Karty Narodów Zjednoczonych”. Seminarium zorganizowane zostało przez Instytut Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia.

Seminarium zorganizowane zostało w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na dzień 10 grudnia, w rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku. Celem Seminarium było podjęcie naukowej dyskusji nad współczesną kondycją praw człowieka, efektywnością działań organów międzynarodowych odpowiedzialnych za ochronę praw człowieka. Pytaniem, na które Prelegenci starali się odpowiedzieć, było przede wszystkim skuteczność realizacji zobowiązań wynikających ze Statutu ONZ – Karty Narodów Zjednoczonych wobec wojny w Ukrainie, wojny prowadzonej przez Izrael w Strefie Gazy, kryzysu uchodźczego i przemian politycznych w państwach pozaeuropejskich, które mają wpływ na procesy migracyjne, a także wyzwań jakie stawia zagrożenie terroryzmem w aspekcie ochrony praw człowieka.

ONZ stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami dotyczącymi skutecznej realizacji praw człowieka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz prawie traktatowym, a interesami politycznymi, które prowadzą do braku skutecznej ochrony praw człowieka, zwłaszcza wobec zagrożeń o charakterze masowym i globalnym.

Wśród prelegentów znaleźli się dr Ewa Górska z Wydziału Prawa i Administracji z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przedstawiła zagadnienie „Prawa człowieka nie dla wszystkich? Przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych a sprawa palestyńska”. Kolejno głos zabrał prof. Tomasz Aleksandrowicz z Akademii Policji w Szczytnie, który wygłosił wykład dotyczący „Współczesnych wyzwań walki z terroryzmem a prawa człowieka”.

Dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas przedstawiła w swoim wystąpieniu „Przemiany polityczne krajów Afryki Północnej w świetle procesów migracyjnych”. Joanna Subko, Assistant Protection Officer, adwokatka, specjalistka prawa uchodźczego i przedstawicielka UNHCR w Polsce omówiła temat pn. „Uchodźcy w Polsce – ochrona prawna i trwałe rozwiązania. Następnie Katarzyna Oyrzanowska, Assistant Government Liaison Officer, prawniczka i psycholożka, specjalistka ds. współpracy z władzami, również przedstawicielka UNHCR w Polsce skupiła się na omówieniu tematu „Uchodźców w Polsce – ochrona prawna i trwałe rozwiązania”. Natomiast Małgorzata Andrzejczak-Świątek z Instytutu Nauk Prawnych z Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych z Akademii Policji w Szczytnie w swoim wykładzie przedstawiła „(Nie)Efektywność działań Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec masowych naruszeń praw człowieka”.

Tekst: Małgorzata Andrzejczak-Świątek INP WBiNP APwSz/DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz