Szkolenie zawodowe podstawowe jest obowiązkowe dla nowo przyjętych do służby w Policji. Na szkolenie kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do służby w Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne. Przez ponad pół roku pobytu na terenie Akademii Policji w Szczytnie słuchacze każdy dzień szkolenia zawodowego podstawowego zaczynają poranną zaprawą i apelem.
4 stycznia br. słuchacze kompanii 141 szkolenia zawodowego podstawowego edycja 8/23, którzy wstąpili w szeregi polskiej Policji 7 listopada ubiegłego roku, zgromadzili się przed budynkiem akademika nr 3, aby rozpocząć dzień poranną zaprawą. 71 osób tego naboru, bez względu na warunki atmosferyczne, tak właśnie zaczyna każdy dzień szkoleniowy.
Po porannej zaprawie, której celem jest podnoszenie sprawności fizycznej, funkcjonariusze mają kilkadziesiąt minut, aby przebrać się w mundur i zjeść śniadanie. Następnie dowódcy plutonów oraz kompanijny pisarz stawiają się na odprawę u dowódcy kompanii Akademii Policji w Szczytnie. Komisarz Marcin Rudnik, który przeprowadził dzisiejszą poranną zaprawę, zapoznał się z bieżącymi sprawami słuchaczy, postępami w nauce oraz przekazał informacje istotne dla funkcjonowania uczestników szkolenia na terenie Uczelni.
Po odprawie cała kompania stawia się na porannym apelu, podczas którego odczytywany jest rozkaz dzienny, w którym zawarte są m.in. sprawy związane z pełnieniem służby na terenie Uczelni, akty prawne oraz przypominane są punkty z regulaminu pobytu na terenie Akademii Policji w Szczytnie. Dowódca kompanii sprawdza także umundurowanie oraz wygląd zewnętrzny słuchaczy. Po porannym apelu słuchacze plutonami rozchodzą się do budynków dydaktycznych na zajęcia.
Dzisiaj cała kompania 141 udała się razem do budynku nr 9, gdzie w auli im. insp. P.P. dr. praw W. M. Sobolewskiego kom. Marcin Rudnik przeprowadził egzamin pisemny z zakresu „wykonywania musztry indywidualnej i zespołowej, formowania kordonów i dwukordonów, rozwijania i zwijania linii posterunków, patroli i formowania i manewrowania tyralierą policyjną”. Test merytoryczny poprzedzony był testem praktycznym, który wszyscy słuchacze przeszli pomyślnie.
Przez ponad pół roku słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego zdobywają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Program szkolenia przygotowuje funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.
Tekst: DKS APwSz/DD APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz