Herb Polski

Akademia Policji w Szczytnie jest częścią systemu edukacyjnego policjantów w Polsce. Realizujemy szereg szkoleń zawodowych, kursów specjalistycznych, a także prowadzimy studia dla funkcjonariuszy Policji i innych służb nadzorowanych przez ministra właściwego ds. wewnętrznych. Funkcjonariusze na ten czas otrzymują zakwaterowanie na terenie jednostki szkoleniowej. Jednym z ogniw prawidłowego funkcjonowania i zabezpieczenia procesu logistycznego Akademii Policji w Szczytnie jest żywienie słuchaczy i studentów, które przygotowywane jest przez Sekcję Żywnościową APwSz.

 

W Akademii Policji w Szczytnie obok realizowanego procesu dydaktycznego, bardzo istotną rolę odgrywa zabezpieczenie wyżywienia. Żywieniem słuchaczy oraz kadry zajmuje się Sekcja Żywnościowa. Do jej głównych zadań należy przygotowanie posiłków zgodnie z normami i wydawanie ich w ściśle określonych godzinach osobom uprawnionym. Wyżywienie realizowane jest w systemie 3 posiłków (śniadanie, obiad, kolacja).

Stołówka przygotowuje również dania wegetariańskie i jest przystosowana do wydawania posiłków dla 1500 osób dziennie. System wydawania posiłków jest w przeważającej części samoobsługowy, ale również stosowana jest obsługa kelnerska dla wybranych grup żywionych, głównie dla uczestników delegacji zagranicznych, szkoleń, konferencji, sympozjów i seminariów. Wśród zatrudnionych pracowników w Sekcji Żywnościowej propagowana jest idea wysokiej jakości i higieny pracy, poprzez podnoszenie świadomości i kwalifikacji. 

a Zabiegi kulinarne prowadzone są z uwzględnieniem racjonalnej gospodarki odpadami, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W celu pozyskania niezbędnych produktów do przygotowania posiłków organizowane są przetargi. W trakcie ich przygotowania określa się szczegółowo wymagania w stosunku do poszczególnych produktów, dzieląc je na odpowiednie grupy asortymentowe. Przeprowadzone procedury przetargowe połączone z oceną jakości oferowanych produktów pozwalają na zakup artykułów spożywczych o wysokiej jakości odżywczej, jednocześnie zaspokajając potrzeby konsumentów i zwiększając ich zadowolenie. Kompendium wiedzy dotyczące tego zagadnienia dostarczają analizy ankiet, które wypełniają słuchacze oraz uczestnicy szkoleń, kursów oraz innych przedsięwzięć organizowanych w Akademii.

Wdrożony i funkcjonujący od 2004 roku w Sekcji Żywnościowej system Bezpieczeństwa Żywności pozwala zapewnić wysoką ochronę żywności podczas produkcji, wykorzystując warunki oraz zaplecze techniczne jakim dysponuje Sekcja Żywnościowa. Nieustanne doskonalenie Systemu Bezpieczeństwa Żywności zostało nagrodzone uzyskaniem w 2007 roku Certyfikatu na zgodność z Normą ISO 22000 w zakresie: żywienie zbiorowe zamknięte. Pomyślne przejście audytów w nadzorze oraz audytów certyfikacyjnych pozwala na utrzymanie Certyfikatu do chwili obecnej.

Akademia Policji w Szczytnie jest jedyną jednostką w Polsce kształcącą kadry Policji, która taki Certyfikat posiada.

 

Tekst: Agnieszka Długołęcka - Kierownik Sekcji Żywnościowej APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSZ