Herb Polski

Krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem przywracającym zdrowie, ratującym życie chorych oraz ofiar wypadków. Honorowe oddanie krwi jest czynem szlachetnym i wśród policjantów powszechnym. Na terenie Akademia Policji w Szczytnie naszej Uczelni regularnie pojawia się Mobilny Punkt Poboru Krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.

11 stycznia 2024 r. na terenie Akademii Policji w Szczytnie odbyła się pierwsza w tym roku akcja honorowego oddawania krwi. Tradycyjnie, pod akademikiem nr 3 ustawił się specjalistyczny pojazd. I tym razem nie zabrakło chętnych do podzielenia się cząstką siebie. Słuchacze, studenci, funkcjonariusze i pracownicy naszej Uczelni podczas dzisiejszej donacji oddali blisko 9,5 litra krwi.

Przypominamy! Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Narodowe Centrum Krwi, krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia.

Oddając jedną jednostkę krwi, ratujemy życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możemy uratować nawet 24 osoby.

Tekst: DKS APwSz/gov.pl
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz