Akademia Policji w Szczytnie gościła młodzież z klas o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łomży. Wizyta miała na celu przybliżenie wiedzy na temat naszej Uczelni, zapoznanie z jej bazą dydaktyczno-szkoleniową oraz zachęcenie młodzieży do wstąpienia w szeregi naszej formacji.
Wczoraj, 11 stycznia 2024 r., w naszej Uczelni gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łomży. Pod opieką nauczycieli, Pana Przemysława Chojnickiego i Pana Kamila Galanka, 17 uczniów klas o profilu policyjnym zwiedzało mury Akademii Policji w Szczytnie. Wizyta zaproszonych gości miała na celu przybliżenie wiedzy na temat naszej Akademii, zapoznanie z jej bazą dydaktyczno-szkoleniową oraz zachęcenie młodzieży do wstąpienia w szeregi polskiej Policji.
Dzięki uprzejmości kierownictwa poszczególnych komórek organizacyjnych APwSz, nasi goście mieli możliwość uczestniczyć w prezentacji hali sportów walki, centrum sportu, siłowni, strzelnicy i krytej pływalni, którą przeprowadzili wykładowcy z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz nadkom. Oskar Krata i kom. Łukasz Mierzejewski. Podczas prezentacji hali sportów walki zwiedzający mieli okazję m.in. zobaczyć przebieg zajęć z zakresu taktyki i techniki interwencji prowadzonych przez nadkom. Marcina Bogdańskiego, natomiast na strzelnicy zapoznać się z jednostkami broni wykorzystywanymi w procesie szkolenia policjantów, które zaprezentował instruktor strzelań policyjnych kom. Łukasz Mierzejewski.
Młodzież miała również niepowtarzalną okazję zapoznania się z wyposażeniem pracowni dydaktycznych Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego. Nadkom. Ernest Rabij z Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz oprowadził zwiedzających po pomieszczeniach szkoleniowych służących zdobywaniu umiejętności w wykonywaniu czynności procesowych. Zaprezentowana została także pracownia fałszerstw pieniędzy oraz pomieszczenia szkoleniowe służące zwalczaniu przestępczości narkotykowej i samochodowej. Kom. Daniel Bałdyga z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz zaprezentował natomiast wyposażenie pracowni analizy kryminalnej oraz biologii kryminalistycznej PCAB.
Licealiści zwiedzili również budynek Biblioteki. Pani Aleksandra Szczęsna oprowadziła gości po obiekcie i omówiła zasoby, którymi dysponuje Biblioteka. Biblioteka posiada wyjątkowy księgozbiór blisko 220 tys. woluminów oraz blisko 180 tytułów krajowych i 20 tytułów czasopism zagranicznych.
Następnie zwiedzającym został zaprezentowany symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych przeznaczony do prowadzenia zajęć symulacyjnych realizowanych w ramach treningu sztabowego. Prezentację przeprowadzili wykładowcy z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz nadkom. Piotr Jędrys oraz podkom. Maciej Brocki, którzy opowiedzieli m.in. o funkcjach i możliwościach treningowych jakie daje narzędzie szkoleniowe.
Podsumowaniem wizyty było spotkanie z podinsp. Marcinem Piotrowskim z Działu Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego APwSz, który omówił procedurę doboru kandydatów do służby w Policji oraz z przedstawicielką Dziekanatu, która zapoznała młodzież z ofertą dydaktyczną naszej Uczelni. Pani Karolina Ślubowska z Dziekanatu Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz omówiła ogólną charakterystykę, koncepcję i cele kształcenia na realizowanych przez Akademię Policji w Szczytnie kierunkach studiów. Wskazała również warunki i kryteria pozwalające na podjęcie edukacji w naszej Uczelni. Dopełnieniem prezentacji oferty dydaktycznej były foldery promocyjne przygotowane przez Dział Komunikacji Społecznej Akademii Policji w Szczytnie, które wręczone zostały wszystkim uczniom i ich opiekunom.
Tekst: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz