Herb Polski

W ubiegłym tygodniu na terenie jednej ze stacji narciarskich w powiecie bieszczadzkim odbyło się szkolenie skierowane do policjantów garnizonu podkarpackiego, którzy w okresie zimowym pełnią służbę w nieetatowych zespołach narciarskich. Jednym z punktów szkolenia była pierwsza pomoc, którą poprowadził sierż. szt. Dawid Żak z Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Rozpoczęła się pierwsza tura ferii zimowych. Zapewne wiele osób zdecyduje się na zimową aktywność sportową. Na stokach narciarskich przy dużej frekwencji narciarzy i snowboardzistów, a także na skutek nieuwagi może dochodzić do różnych kolizji i wypadków. Należy przede wszystkim pamiętać, by zachować ostrożność, rozsądek i mieć na uwadze bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych. 

W tym czasie, jak co roku, polska Policja również będzie czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających realizując szereg zadań. W okresie ferii, w najbardziej popularnych miejscach, na stokach obecne są także policyjne patrole narciarskie. W patrolach narciarskich jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni, posiadający narciarskie doświadczenie. Podstawowym zadaniem policjantów jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Bardzo często funkcjonariusze zapewniają także na stokach pierwszą pomoc przedmedyczną.

Dbając o profesjonalne wyszkolenie funkcjonariuszy Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w ubiegłym tygodniu zorganizował doskonalenie zawodowe dla policyjnych narciarzy. Na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w gronie specjalistów szkolących funkcjonariuszy garnizonu podkarpackiego znalazł się również sierż. szt. Dawid Żak – asystent Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz.

W ramach szkolenia nasz funkcjonariusz omawiał najczęstsze wypadki, do których dochodzi na zorganizowanych terenach narciarskich. Sierż. szt. Dawid Żak prezentował metody badania narciarzy po urazach oraz techniki zabezpieczenia złamań, skręceń i zwichnięć. Tematem szkolenia były również urazy głowy oraz metody zapobiegania hipotermii.

Więcej informacji o szkoleniu:

https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/123767,Policjanci-doskonalili-swoje-umiejetnosci-narciarskie.html

Tekst: DKS APwSz/Podkarpacka Policja
Foto: Dawid Żak APwSz/Podkarpacka Policja