Wczoraj, 17 stycznia 2024 r., rozpoczął się cykl wykładów otwartych dla studentów i słuchaczy Akademii Policji w Szczytnie poświęconych Kierowniczym wyzwaniom polskiej Policji. Wykład zorganizowany został przez Instytut Nauk Społeczny Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz.
Zorganizowane przez Instytut Nauk Społeczny przedsięwzięcie ma na celu propagowanie w środowisku Policji najnowszych osiągnięć badawczych prowadzonych w dyscyplinach nauk o zarządzaniu i jakości oraz nauk o bezpieczeństwie, które mogą być aplikowane w działaniach kierowniczych Policji realizowanych w obszarze zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym. Wykłady mają również wpłynąć na rozwinięcie umiejętności kierowniczych policjantów w racjonalnym wykorzystywaniu publicznych zasobów materialnych i niematerialnych na rzecz kształtowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w kraju.
Kolejnym celem przekazywanych treści podczas wykładów jest inspirowanie słuchaczy do przyjmowana prospołecznych postaw i społecznej odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy Policji oraz rozwijanie ich wrażliwości na łamanie reguł działania, które sprzyjają rozwojowi bezpieczeństwa psychologicznego ludzi i poczucia sprawiedliwości społecznej.
Pierwszą osobą, która w ramach rozpoczętego cyklu spotkań wygłosiła wczoraj wykład był profesor Akademii Policji w Szczytnie dr hab. Marian Mroziewski, który odniósł się do tematu Efektów prakseologicznych, organizacyjnych i społecznych działań kierowniczych realizowanych w instytucjach publicznych. Przed wykładem Pan Profesor zapoznał studentów z założeniami i przesłankami cyklu wykładów otwartych.
Treści wygłoszonego wykładu stanowiły głównie wprowadzenie do następnych spotkań. Ukazano miejsce i funkcje współczesnych organizacji publicznych, w tym głównie Policji,
w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym kraju oraz ich znaczenie w kształtowaniu ciągłości funkcjonowania państwa. Wskazano długookresowe efekty działań kierowniczych, które zwrotnie określają warunki służby i pracy oraz pozytywnie lub ujemnie wywierają wpływ na jakość funkcjonowania społeczeństwa, jego składniki potencjału społecznego oraz na formy kapitałowe. Szczególną uwagę skoncentrowano na etycznych czynnikach decydujących o poziomie społecznego zaufania do Policji oraz atrakcyjności służby w formacji.
Tekst: mł. insp. Anna Zubrzycka INS WBiNP APwSz/DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz