Akademia Policji w Szczytnie oraz Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie zorganizowały debatę społeczną pn. „Bądź bezpieczny w Internecie – nie daj się oszukać!”. Debata skierowana była do młodzieży szkół ponadpodstawowych miasta Szczytno.
18 stycznia 2024 roku, w godzinach od 10:00 do 12:00, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyła się debata społeczna pn. „Bądź bezpieczny w Internecie – nie daj się oszukać!”. Organizatorami przedsięwzięcia była Akademia Policji w Szczytnie oraz Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie. Przed rozpoczęciem debaty, moderatorzy spotkania tj. st. sierż. Joanna Manelska z KKP w Szczytnie oraz nadkom. Krzysztof Wasyńczuk z APwSz przywitali wszystkich uczestników debaty oraz gości, w tym Burmistrza Miasta Szczytno Pana Krzysztofa Mańkowskiego.
Po oficjalnym rozpoczęciu debaty przez Panią Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie nadinsp. dr. hab. Iwonę Klonowską i Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie insp. Radosława Dracha, wprowadzenia do poruszanej tematyki spotkania dokonał Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie mł. insp. dr inż. Michał Bukowski.
Jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił Dzielnicowy Miasta Szczytno mł. asp. Kamil Niedziela, który przedstawił i omówił aplikacje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i „Moja Komenda”. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Dzięki aplikacji każdy mieszkaniec może mieć wpływ na to co dzieję się w jego rejonie zamieszkania i zgłaszać instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wszelkie przypadki stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa. Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.
Kolejnym prelegentem był kom. Michał Podbielski z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie. Wykładowca APwSz omówił kwestie odnoszące się do tego jak przeciwdziałać przestępczości internetowej. W swoim wystąpieniu wyjaśnił zgromadzonej młodzieży co to jest phishing. Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Kom. Michał Podbielski podkreślił na co należy zwracać uwagę podczas zamawiania przedmiotów na portalach aukcyjnych, a także przedstawił w jaki sposób narażamy się na kradzież tożsamości podczas zamieszczania różnych treści na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych.
Ogromne poruszenie wśród zgromadzonej młodzieży wywołał wyświetlony film obrazujący tzw. deepfake. Jest to technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji. Deepfake jest zjawiskiem polegającym na tworzeniu nieprawdziwych informacji w formie nie tylko zdjęć, ale również nagrań audio i video. Technika ta wykorzystywana jest do łączenia i nakładania obrazów nieruchomych i ruchomych na obrazy lub filmy źródłowe. Uzyskane w ten sposób realistyczne materiały dają możliwość manipulacji prezentowaną treścią poprzez np. niemożliwą do odróżnienia przez widza zamianę twarzy aktorów występujących w filmie. Może to prowadzić do skompromitowania danej osoby poprzez fałszywe „obsadzenie jej” w określonej roli.
Następnie podkom. Bożena Piersa z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz przedstawiła zgromadzonym treści dotyczące tego jak należy zadbać o ochronę swojej tożsamości cyfrowej. Pani podkomisarz podzieliła tożsamość na trzy grupy tj. osobistą, internetową i cyfrową. Tożsamość osobista to po prostu fakt bycia konkretnym człowiekiem z określonymi danymi osobowymi, które potwierdzają odpowiednie, przeznaczone do tego dokumenty, zwane dowodami tożsamości. Tożsamość internetowa to tożsamość społeczna w sieci, czyli wizerunek ustanowiony bądź wykreowany na przykład w mediach społecznościowych. Tożsamość cyfrowa, choć na początku korzystanie z niej może się wydawać nieco skomplikowane, to bardzo wygodne i przydatne narzędzie. Otwiera drogę do wielu usług. To elektroniczny identyfikator danej osoby, który ją weryfikuje i daje możliwość zdalnego potwierdzania w Internecie, że Ty to naprawdę Ty. W dalszej części prelekcji podkom. Bożena Piersa opowiedziała także o oszustwach przy zakupach online, przejęciach kont bankowych oraz kradzieży tożsamości.
Debaty społeczne są szczególną formą komunikowania się Policji ze społeczeństwem. Służą one diagnozowaniu realnych problemów i zagrożeń, które są najbardziej dotkliwe dla społeczności lokalnych, a także formułowaniu rekomendacji dla Policji oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zacieśnianie współpracy ze społecznością lokalną poprzez organizację debat społecznych, z uwzględnieniem wniosków z analizy zagrożeń lokalnych, to bardzo ważne zadanie Policji.
Cyberprzestępczość stanowi jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Zwalczanie cyberprzestępczości powinno się opierać na ograniczaniu skutków jej wpływu na społeczeństwo oraz identyfikowaniu zagrożeń pochodzących z sieci. Głównym celem jest tworzenie bezpieczniejszej cyberprzestrzeni. Podczas dzisiejszej debaty licznie zgromadzona młodzież szkół średnich ze Szczytna mogła usłyszeć o zagrożeniach, które występują w Internecie, ale także o możliwościach przeciwdziałania im.
Podsumowania debaty oraz jej zakończenia dokonała Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Szczytnie.
Tekst: DKS APwSz
Foto: Łukasz Napiórkowski DKS APwSz