19 stycznia 2024 r. słuchacze podyplomowych studiów w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych z Akademii Policji w Szczytnie uczestniczyli w specjalistycznych warsztatach, które odbyły się w Polskiej Wytwórni Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Dzięki uprzejmości Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. i ogromnemu zaangażowaniu Pani Aleksandry Grynkiewicz, Pana Jacka Barwickiego oraz pozostałych pracowników PWPW S.A. studenci Akademii Policji w Szczytnie mieli możliwość zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w kwestii zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa dokumentów publicznych. W trakcie specjalistycznych warsztatów słuchacze zapoznali się z całym procesem wytwarzania pieniędzy i dokumentów zabezpieczonych, sposobami produkcji papieru ze znakami wodnymi i nitką zabezpieczającą, jak również sposobami druku oraz wytwarzania i umiejscawiania znaków protekcyjnych. Udział w warsztatach wpisany jest w program studiów. Opiekunem dydaktycznym grupy jest nadkom. dr Błażej Jewartowski – Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.
W Akademii Policji w Szczytnie już po raz piąty uruchomione zostały unikatowe i wysoce specjalistyczne studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Partnerami Uczelni w organizacji studiów są: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Departament Spraw Obywatelskich MSWiA, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
Głównym celem kształcenia w ramach studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa dokumentów publicznych jest przygotowanie słuchacza do skutecznego rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania współczesnych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem dokumentów, m.in.: doskonalenie umiejętności wykorzystania najnowszych osiągnięć w zakresie kryminalistycznych badań dokumentów, poszerzenie wiedzy o aktualnych zagrożeniach przestępczością przeciwko wiarygodności dokumentów, kształcenie umiejętności rozpoznawania autentyczności dokumentów, zdobycie wiedzy nt. najnowszych, światowych osiągnięć w zakresie zabezpieczeń stosowanych w dokumentach, nabycie umiejętności łączenia zabezpieczeń w jednym dokumencie, tak aby zminimalizować zagrożenia związane z przerobieniem lub podrobieniem dokumentu.
Tekst: nadkom. dr Błażej Jewartowski ZKiIŚ ISK WBiNP APwSz
Foto: PWPW