Herb Polski

W dniach 24-26 stycznia br. w Szkole Policji w Pile odbyła się zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy konferencja dotycząca bezpieczeństwa transakcji internetowych oraz efektywnego wykorzystania narzędzi OSINT (Open Source Intelligence) w procesie wykrywczym. Spotkanie było skierowane do policjantów pionu kryminalnego, którzy specjalizują się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W konferencji wzięli udział eksperci z Akademii Policji w Szczytnie.

W dzisiejszych czasach, wraz z dynamicznym rozwojem technologii, przestępczość gospodarcza przeniosła się także do przestrzeni wirtualnej. Oszuści coraz bardziej wyrafinowanie operują w sieci, dokonując nielegalnych transakcji, kradzieży tożsamości czy prania brudnych pieniędzy. Dlatego też, świadomość oraz umiejętność skutecznego reagowania na tego typu zagrożenia są kluczowe dla funkcjonowania organów ścigania.

Wśród prelegentów zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy w Szkole Policji w Pile konferencji znaleźli się kom. Paweł Tański i kom. Wojciech Warczak z Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie. Wykładowcy Instytutu Służby Kryminalnej Akademii Policji w Szczytnie podczas pierwszego dnia panelowego zaprezentowali swoje wystąpienia. Kom. Wojciech Warczak wygłosił prelekcję pt. „Praktyczne aspekty zwalczania oszustw finansowych i zwalczania cyberprzestępstw”, a kom. Paweł Tański zaprezentował referat nt. „Możliwości wykorzystania narzędzi operacyjno-rozpoznawczych w postępowaniu karnym”.

Uczestnikami wydarzenia było 60 policjantów pionu kryminalnego z jednostek terenowych Policji garnizonu kujawsko-pomorskiego. Podczas konferencji obecni byli również przedstawiciele firm, które na co dzień współpracują z organami ścigania w zwalczaniu różnych przejawów przestępczości ekonomicznej.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy policjantami zajmującymi się przestępczością gospodarczą, którzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, najlepszymi praktykami oraz rozwiązaniami stosowanymi w codziennej pracy, a zaproszonymi specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa transakcji internetowych.

Organizacja takich wydarzeń jest kluczowym elementem w walce z dynamicznie rozwijającą się przestępczością internetową. Współpraca i ciągła edukacja funkcjonariuszy są niezbędne, aby skutecznie przeciwdziałać nowym wyzwaniom, jakie stawiają przed nami dzisiejsze technologie. Konferencja Bezpieczeństwo transakcji internetowych oraz wykorzystanie narzędzi OSINT w procesie wykrywczym była kolejnym krokiem w tym kierunku.

Źródło:
http://pila.szkolapolicji.gov.pl/spp/aktualnosci/2024/124240,Konferencja-Bezpieczenstwo-transakcji-internetowych-oraz-wykorzystanie-narzedzi-.html

 

Tekst: MP SP Piła/kom. Wojciech Warczak ISK/DKS APwSz
Foto: MP SP Piła/kom. Wojciech Warczak ISK