7-letni Mikołaj oraz 11-letnia Gabriela mogli poczuć się jak słuchacze Akademii Policji w Szczytnie dzięki swoim rodzicom, którzy wylicytowali dla nich Voucher na jednodniowy pobyt na terenie naszej Uczelni podczas tegorocznego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Voucher upoważniał dziecko wraz z opiekunem do jednodniowego pobytu na terenie Akademii, podczas którego goście zwiedzili jej teren, wzięli udział w zajęciach objętych programem szkolenia, zjedli posiłki w stołówce ze słuchaczami oraz spotkali się kierownictwem APwSZ.
Przypomnijmy, że tegoroczny 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 28 stycznia 2024 r. Polska Policja w całym kraju zagrała razem z WOŚP. Akademia Policji w Szczytnie również zorganizowała przedsięwzięcia charytatywne w tygodniu poprzedzającym wielki Finał i tak 23 stycznia odbyły się zawody sportowe w piłce siatkowej, 24 stycznia zorganizowano projekcję filmu, a Finał WOŚP na terenie Akademii Policji w Szczytnie odbył się 25 stycznia 2024 r. Tego dnia w auli im. Władysława Sobolewskiego zorganizowano koncert i aukcję charytatywną. W ramach aukcji odbyło się blisko 60 licytacji. Na aukcję wystawiono przedmioty przekazane przez funkcjonariuszy i pracowników Uczelni oraz studentów i słuchaczy APwSz. Akademia Policji w Szczytnie na aukcję przygotowała również vouchery, które cieszyły się ogromną popularnością, szczególnie wśród słuchaczy i studentów.
Jeden z voucherów „Poczuj się słuchaczem APwSz” dla dziecka wraz z opiekunem upoważniał do jednodniowego pobytu na terenie Akademii Policji w Szczytnie. Ten właśnie voucher udało się wylicytować Panu Pawłowi, który wraz synem Mikołajem gościł w miniony piątek w murach Akademii. Taki sam voucher został przekazany przez Akademię Policji w Szczytnie do głównego sztabu WOŚP w Szczytnie na licytację, która odbyła się 28 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury. To właśnie tego dnia szczęście w licytacji uśmiechnęło się do Pana Andrzeja, który wczoraj wraz z córką Gabrielą odwiedził naszą Uczelnię. W przygotowanym przez Akademię programie zwiedzania, dostosowanym do wieku 7-letniego Mikołaja i 11-letniej Gabrieli, znalazło się m.in.: spotkanie z kierownictwem Uczelni, zwiedzanie terenu Akademii, udział w zajęciach objętych programem szkolenia oraz posiłki w stołówce wraz ze słuchaczami i studentami.
Nasi mali goście mieli niepowtarzalną możliwość obserwować zajęcia z zakresu wyszkolenia strzeleckiego. Dzieciom zaprezentowano także broń palną będącą na wyposażaniu polskiej Policji. W ramach treningu strzeleckiego Mikołaj i Gabrysia, pod czujnym okiem podkom. Łukasza Mierzejewskiego – instruktora Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej APwSz, odbyli strzelanie statyczne z pistoletu pneumatycznego uzyskując przy tym świetne wyniki.
Dzieci uczestniczyły również w zajęciach z pierwszej pomocy, które poprowadził ratownik medyczny sierż. szt. Dawid Żak – asystent Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej APwSz. Nasi goście przeszli przeszkolenie z zakresu rozpoznawania nagłego zatrzymania krążenia oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej u dorosłych i dzieci. Ćwiczyły na wirtualnym symulatorze, który obrazuje jakość prowadzonych działań ratunkowych. Następnie wcieliły się w rolę instruktora i nadzorowały wykonywanie ćwiczeń przez policjantów, w tym sędziowały zawody w uciśnięciach klatki piersiowej. Następnie mali goście wzięli udział w symulacji, gdzie osoba poszkodowana spadła z drzewa. W jednej z symulacji poszkodowanym był sam Mikołaj, natomiast Gabrysia udzielała pomocy swojemu tacie. Mikołaj i Gabrysia zapoznali się ze sprzętem, który znajduje się w policyjnej karetce wykorzystywanej do szkolenia funkcjonariuszy. Dzieci udały się także na pozorowane wezwanie ratunkowe w trakcie, którego były odpowiedzialne za włączenie sygnałów uprzywilejowania oraz zmienianie ich ton w zależności od sytuacji.
Następnie Instruktor Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej APwSz podkom. Maciej Brocki zaprezentował dzieciom i ich rodzicom symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych. Dzieci miały okazję wcielić się w rolę dowódcy akcji policyjnej, podczas której musiały podjąć trudy dowodzenia pododdziałami zwartymi Policji oraz innymi służbami niezbędnymi do podjęcia skutecznych działań. Mikołaj i Gabrysia za pośrednictwem środków łączności mieli możliwość przemieszczać wybrane siły jak również mogli zapoznać się z siłami i środkami Policji jakie są wykorzystywane do zabezpieczenia imprez masowych, czy też zgromadzeń publicznych. Kolejnym elementem wizyty był pokaz Symulatora PIAP IBIS - robot EOD, przeznaczonego do prowadzenia symulacji w przypadku działań pirotechnicznych. Nasi goście wcielili się w rolę funkcjonariusza, który miał dokonać rozpoznania i neutralizacji podejrzanego ładunku. Warto podkreślić, że obydwoje ze wszystkich zadań wywiązali się doskonale, a wizyta na obiektach symulacji sprawiła im wiele radości.
Kolejnym etapem wycieczki było uczestniczenie w zajęciach z zakresu taktyki i technik interwencji, realizowanych dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, odbywających się na hali sportów walki, które prowadził kom. Mariusz Pracz – instruktor Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej APwSz. Tematem zajęć, w których udział brał Mikołaj było „Stosowanie siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego - Techniki walki w parterze”, natomiast Gabrysia uczestniczyła w zajęciach o tematyce „Umiejętności techniczne służące do realizacji interwencji policyjnych - Techniki zakładania kajdanek i sprawdzenia osoby”. Wspólnie z grupą policjantów nasi goście uczestniczyli w rozgrzewce, po której Mikołaj poznał techniki bezpiecznego wstawania i z policyjnym partnerem doskonalił umiejętności skutecznego odparcia ataku, natomiast Gabrysia poznała techniki bezpiecznego zakładania kajdanek w postawie stojącej i wraz z policyjnym partnerem doskonaliła umiejętności szybkiego i skutecznego zatrzymania osoby. Po zakończonych ćwiczeniach dziewczynka miała okazję zapoznać się z akcesoriami szkoleniowymi wykorzystywanymi w Szkoleniu Zawodowym Podstawowym. Dzieci z rąk nadkom. Adama Płaczka – Dyrektora Instytut Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz odebrały specjalnie na tę okazję przygotowane Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia strzeleckiego, taktycznego i medycznego uzyskując przy tym tytuły Małego Ratownika, Wyborowego Strzelca i Operatora Robota Policyjnego.
Po dniu pełnym niespodzianek i wrażeń nasi goście zjedli pyszny i syty obiad na stołówce w gronie policyjnych słuchaczy i studentów, a następnie udali się na spotkanie z Kierownictwem Akademii Policji w Szczytnie, gdzie przy słodkim poczęstunku podzielili się swoimi wrażeniami i zdobytym doświadczeniem. Na pamiątkę wizyty w murach naszej Uczelni Pani Komendant-Rektor nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska wręczyła swoim wyjątkowym gościom upominki.
Dzięki uprzejmości kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników poszczególnych komórek organizacyjnych Akademii Policji w Szczytnie dzień w murach naszej Uczelni przyniósł dzieciom wiele radości. Dzieci były pełne pozytywnych emocji, a wizyta była dla nich tym bardziej szczególna, ponieważ zarówno tata Mikołaja jak i tata Gabrysi są funkcjonariuszami Policji. Pan Paweł jest funkcjonariuszem Akademii Policji w Szczytnie, a Pan Andrzej pełni służbę na stanowisku kierowniczym w jednej z jednostek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
W tegorocznym Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas przedsięwzięć charytatywnych zorganizowanych przez Akademię Policji w Szczytnie, społeczność APwSz zebrała kwotę 28 476,36 zł. Zebrana kwota zasiliła środki Sztabu WOŚP 259 MDK Szczytno. Przekazanie symbolicznego czeku Szefowi Sztabu WOŚP odbyło się 28 stycznia br. na scenie Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkie serce i dołożyli swoją cegiełkę do kwoty przekazanej przez Akademię Policji w Szczytnie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Wizyta 7-letniego Mikołaja
Wizyta 11-letniej Gabrysi
Tekst: DKS/ISP APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz