13 lutego 2024 r. w auli im. P. P. dra praw W. M. Sobolewskiego Akademii Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie informacyjne funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” ze słuchaczami szkolenia zawodowego podstawowego SZP-8/23 oraz kursu specjalistycznego dla instruktorów strzelań policyjnych ISP-1/24. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach zajęć pozaprogramowych przez Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Akademii Policji w Szczytnie.

Celem spotkania było zapoznanie ze specyfiką służby w CPKP „BOA” oraz zainteresowanie słuchaczy możliwością pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Policji służby kontrterrorystycznej zajmującej się przeciwdziałaniem i zwalczaniem terroryzmu. Po wysłuchaniu interaktywnego wykładu wzbogaconego o filmy obrazujące działania CPKP „BOA”, słuchacze z zainteresowaniem zadawali pytania dotyczące zarówno charakteru służby jak również procedury doboru na stanowiska bojowe oraz wsparcia.

Spotkanie w murach Uczelni poprowadzili podkom. Kamil Winter – ekspert Zespołu Koordynacji i Szkoleń Specjalnych Wydziału Szkoleniowo-Bojowego oraz asp. sztab. Mariusz Śmiałek - asystent Sekcji Negocjacji Wydziału Szkoleniowo-Bojowego Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, w skrócie CPKP BOA, zajmuje się przeciwdziałaniem i zwalczaniem terroryzmu. Do głównych zadań CPKP BOA należy także: prowadzenie i nadzorowanie działań bojowych w celu zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców, prowadzenie działań rozpoznawczych, czyli pozyskiwanie informacji o zagrożeniach terrorystycznych, realizowanie działań minersko-pirotechnicznych, prowadzenie negocjacji policyjnych, rozpoznawanie i usuwanie zagrożeń CBRN (chemicznych, bakteriologicznych, radiologicznych lub nuklearnych), realizowanie działań na rzecz osób podlegających ochronie, analizowanie różnych metod zwalczania terroryzmu oraz podejmowanie nowych inicjatyw w tym zakresie, prowadzenie międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu w ramach Unijnej Grupy Zadaniowej ATLAS, koordynowanie działań Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, które na terenie Komend Wojewódzkich Policji zajmują się zwalczaniem terroryzmu oraz zatrzymywaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców, wspieranie czynności Policji na terenie całego kraju.

Tekst: sierż. sztab. Paula Łukasik DOSiDZ/DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS/ sierż. sztab. Paula Łukasik DOSiDZ APwSz