Dzięki podpisaniu porozumienia o współpracy w ramach programu Erasmus+, po kilkuletniej przerwie Akademia Policji w Szczytnie wznowiła wymianę studentów z Ludovika University of Public Service w Budapeszcie. W związku z tym, w letnim semestrze roku akademickiego 2023/2024, w naszej Uczelni będzie studiowało pięciu studentów uczelni węgierskiej.

19 lutego 2024 r. goście rozpoczęli pobyt spotkaniem z Prorektorem ds. rozwoju mł. insp. dr. Moniką Porwisz, Prodziekanem Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych mł. insp. dr. Agnieszką Sadło-Nowak oraz pracownikami Zespołu ds. Integracji Europejskiej i Kontaktów Międzynarodowych, w tym z uczelnianym koordynatorem programu Erasmus+.

Po spotkaniu otwierającym i dokonaniu koniecznych formalności stypendyści węgierscy zwiedzili APwSz w towarzystwie studentów kierunku „Nauka o Policji”. W Akademii Policji w Szczytnie będą uczestniczyli w zajęciach z samoobrony, kształtowania bezpiecznych przestrzeni, zwalczania przestępczości zorganizowanej i języka angielskiego. Stypendyści są studentami czteroletnich studiów licencjackich na Faculty of Law Enforcement  w Ludovika University of Public Service. Po zakończeniu nauki będą pracowali w węgierskich służbach celnych.

Podczas pobytu w Polsce zdobędą wiedzę i umiejętności związane z funkcjonowaniem polskiej Policji oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Szczycieńska społeczność studencka będzie miała możliwość nawiązania bezpośrednich, koleżeńskich kontaktów z przedstawicielami służb zagranicznych. Taka wymiana poglądów oraz informacji na temat pragmatyki służby sprzyja integracji i przygotowuje do współpracy międzynarodowej podczas wykonywania zadań służbowych w terenowych jednostkach Policji.

Tekst: Anna Ćwiklińska Zespół ds. Integracji Europejskiej i Kontaktów Międzynarodowych APwSz/DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz