Herb Polski

W dniu 6 marca 2024 roku przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie reprezentowanej przez p.o. Komendanta-Rektora, mł. insp. dr Monikę Porwisz oraz Dyrektor Instytutu Koordynacji Badań, mł. insp. dr Ewę Kuczyńską z udziałem Kierownika Rektoratu APwSz, Arlety Stefanowicz-Szydlik i pracowników Rektoratu APwSz, uczestniczyli w spotkaniu on-line dotyczącym pracy na rzecz sieci badań policyjnych w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Wschodniej, organizowanym przez Szkołę Nauk o Policji Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie (Szwecja).

W przedmiotowym przedsięwzięciu partycypowali przedstawiciele Akademii Policji Republiki Czeskiej w Pradze, Uniwersytetu Służb Publicznych Ludovika w Budapeszcie (Węgry), Wyższej Szkoły Policji Saksonii w Rothenburgu (Niemcy), Estońskiej Akademii Nauk o Bezpieczeństwie w Tallinie, Uniwersytetu w Gazi w Ankarze (Turcja) oraz reprezentanci instytucji policyjnych z Mołdawii, Armenii oraz Łotwy.

Uznając kluczową rolę, jaką odgrywają organy ścigania w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i stania na straży praworządności, konieczne jest nieustanne wzmacnianie pozycji naszych funkcjonariuszy w kwestii najnowszych osiągnięć w metodologii naukowej, technologii i podejść śledczych. Podkreślono funkcję, jaką odgrywa współpraca instytucji policyjnych w zakresie badań i projektów, m.in. w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

Podczas zorganizowanego spotkania on-line, zaproponowano przy wykorzystaniu ekspertyzy i zasobów naszych instytucji wspólne sesje szkoleniowe, seminaria, warsztaty w celu wymiany wiedzy, doświadczeń, dobrych praktyk w zakresie edukacji i szkoleń policyjnych, a także wspólne działania w obszarze naukowym poprzez m.in. publikacje w międzynarodowych czasopismach.

Na zakończenie zapowiedziano kolejne spotkanie on-line w czerwcu br. p.o. Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, mł. insp. dr Monika Porwisz podkreśliła ogromne znaczenie jakie stanowi wobec istniejących zagrożeń organizacja międzynarodowych spotkań z udziałem przedstawicieli Akademii Policji w Szczytnie i zagranicznych instytucji szkolenia organów ścigania w intensyfikacji wzbogacenia doświadczenia dydaktycznego w procesie szkolenia służb mundurowych, doskonalenia umiejętności, integracji kulturowej a także wymiany wiedzy i kwalifikacji w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w kraju i na świecie.

Oprac. M.Kays/M.Rożek (Rektorat)
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz