W dniu 14 marca br. odbyło się kolejne Seminarium naukowe organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Akademia Policji w Szczytnie, tym zarazem zorganizowane przez Zespół prawa prywatnego. Jego tematem były Prywatnoprawne aspekty ochrony osób małoletnich.

Seminarium odbyło się w formie hybrydowej, miejscem spotkania była sala 223 w Bibliotece Akademii. Akademię reprezentowali: profesor Mieczysław Goettel, którego wykład pt.” Ochrona dobra małoletniego na gruncie kodeksowych działów prawa cywilnego” otworzył obrady oraz dr Anna Gadomska-Radel, z wystąpieniem zatytułowanym „Instytucji reprezentanta dziecka w świetle nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obecni studenci i słuchacze mieli okazję wysłuchać też wystąpienia dr hab. Anny Wilk z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, która mówiła o prywatnoprawnych aspektach ochrony małoletnich przed przemocą fizyczną i psychiczną oraz dr. Pawła Kobesa z Uniwersytetu Warszawskiego, który rozważał aktualne regulacje prawne na temat zakresu władzy rodzicielskiej nieletnich, wobec których zostały orzeczone środki wychowawcze lub poprawcze. Wartym podkreślenia jest to, że każdy z prelegentów reprezentujących nauki prawne nie ograniczył się jedynie do przedstawienia zagadnień dotyczących aktualnie obowiązujących regulacji, ale też wskazywał na pewne mankamenty, które mogłoby zostać naprawione w drodze dalszych nowelizacji. Inne spojrzenie na problematykę seminarium zaoferowała Pani mgr Astrid Brojanowska (Collegium Witelona w Legnicy), która próbowała poddać ocenie nowe standardy ochrony dzieci z punktu widzenia psychologii i psychologa praktyka. Wydaje się, że takie ujęcia skłaniałoby raczej do refleksji nad obawą przed zbytnim „przeregulowaniem” tego obszaru. Z drugiej strony wskazywała ona na konieczność uświadamiania wszystkim zaangażowanym w ochronę dziecka podmiotom wagi problemu i dążeniu do korelacji działań np. w formie współpracy: rodzic-psycholog szkolny-nauczyciel. Część wykładową seminarium zakończyło wystąpienia Pani Aleksandry Szewery-Nalewajek, („Kraina Wolnych Stóp”) pt. „Interdyscyplinarność jako fundament systemu przeciwdziałania krzywdzenia małoletnich – przepisy prawa versus rzeczywistość”. Interdyscyplinarność w ujęciu prelegentki odnosiła się do praktyki stosowania procedur służących ochronie dziecka i przejawiała w możliwie spójnej współpracy wszystkich zaangażowanych służb i instytucji: sądu, kuratora, policji, szkoły, instytucji sprawujących pieczę nad dzieckiem. Połączenie odmiennych doświadczeń i kompetencji, jak wskazywało doświadczenie Pani Szewery-Nalewajek, może dać zaskakujące efekty w postaci sprawnego osiągnięcia zamierzonego celu.

Seminarium zgromadziło szerokie grono słuchaczy zarówno wśród obecnych na sali studentów Akademii jak i gości on-line.

Tekst: mł. insp. dr Beata Bekulard Dyrektor INP APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz