W dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie odbył się II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny - Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. W poszukiwaniu dobrych praktyk. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie.
Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych naszej Uczelni znalazł się w gronie organizatorów wydarzenia, którymi byli również:
- Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
- Dolnośląski Wydział Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych we Wrocławiu,
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie,
- NATO DEEP eAcademy,
- Safety Project sp. z o.o. – zabezpieczenie organizacyjno-logistyczne.
Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie objął patronatem honorowym Kongres.
Mł. insp. dr Monikę Porwisz - p.o. Komendanta-Rektora podczas wydarzenia reprezentowała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz.
W tym roku obrady odbywały się w formule międzynarodowej, przy aktywnym udziale ekspertów reprezentujących struktury NATO, instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. Uczestnikami Kongresu było kilkuset reprezentantów ośrodków naukowych i eksperckich, instytucji bezpieczeństwa, sektora ochrony i zabezpieczeń technicznych, a także obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej.
Obszarami tematycznymi tegorocznej edycji były miedzy innymi:
- Istota i cechy terroryzmu.
- Zamachy terrorystyczne – istota, cechy i studium przypadków.
- Podstawy prawne działań antyterrorystycznych.
- Wymiar instytucjonalny działań antyterrorystycznych.
- Zapobieganie i przygotowanie w działaniach antyterrorystycznych.
- Reagowanie i odbudowa w działaniach antyterrorystycznych.
- Działania kontrterrorystyczne.
Naszą Uczelnię reprezentowali znamienici eksperci z zakresu merytorycznego przedsięwzięcia w osobach: prof. dr hab. Kuba Jałoszyński jako przewodniczący komitetu naukowego, dr hab. Tomasz Aleksandrowicz jako moderator sesji II - Działania antyterrorystyczne w fazie zapobiegania i przygotowania, oraz ekspert w panelu dyskusyjnym na temat Diagnozy i kierunków doskonalenia działań antyterrorystycznych w fazach zapobiegania i przygotowania.
tekst: A. Sadło-Nowak WBiNP APwSz / DKS APwSz
zdjęcia: https://www.facebook.com/safetyprojectpl