Herb Polski

W Kielcach zakończyła się trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE, podczas których nie zabrakło paneli dyskusyjnych, tematycznych konferencji, dynamicznych pokazów i całej masy najnowocześniejszego sprzętu. Wydarzenie to objęte jest Honorowym Patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, współorganizowane jest przy dużym wsparciu polskiej Policji, a Grupa WB jest jego partnerem strategicznym.

Szkolenie ratowników i ratowników medycznych w Policji

24 kwietnia 2024 roku w trakcie odbywających się w Kielcach Międzynarodowych Targach POLSECURE odbyły się cztery konferencje naukowe. W konferencji pn. „Szkolenie ratowników i ratowników medycznych w Policji z wykorzystaniem symulatorów wysokiej wierności oraz pojazdów specjalistycznych typu Ambulans” udział wziął nadkom. dr Adam Płaczek – koordynator ratownictwa medycznego Akademii Policji w Szczytnie. Przedstawiciel Naszej uczelni zaprezentował referat pt. „Edukacja policjantów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – badania własne”. W trakcie konferencji poruszane były m. in. tematy związane z metodyką nauczania ratownictwa, działań ratunkowych w masywnych krwotokach, a także zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, deepfakes — wyzwania współczesnej kryminalistyki

Uroczystego rozpoczęcia konferencji dokonała Pani Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji mł. insp. Iwona Marciniak-Krawczyk. W trakcie konferencji omówiono technologię sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz deepfakes w kontekście wyzwań, przed którymi staje współczesna kryminalistyka. Wśród zaproszonych gości znalazł się nadkom. dr Paweł Olber z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej Akademii Policji, który wygłosił prelekcję na temat wyzwań kryminalistyki w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji.

Dyskutowano m.in. o rosnącej roli sztucznej inteligencji, zwracając szczególną uwagę na wyzwania związane z badaniem dowodów cyfrowych w przyszłości, identyfikacją fałszywych informacji i manipulacją treścią w erze deepfakes. Podkreślono, że konieczne staje się nie tylko zrozumienie potencjału sztucznej inteligencji, ale również opracowanie skutecznych strategii radzenia sobie z jej potencjalnymi nadużyciami i zagrożeniami. Eksperci podkreślali także potrzebę ciągłego doskonalenia narzędzi i technik detekcji oraz walidacji danych, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność śledztw kryminalnych w erze rozwijającej się technologii.

Konferencja zgromadziła przedstawicieli świata nauki, branży technologicznej oraz praktyków zajmujących się kryminalistyką, zapewniając platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w tym dynamicznie rozwijającym się obszarze.

Wyzwania związane z koniecznością wdrażania w Policji nowoczesnych narzędzi wspierających zwalczanie przestępczości ekonomicznej.

Podczas III Międzynarodowych Targów POLSECURE odbyła się konferencja naukowa pt. „Wyzwania związane z koniecznością wdrażania w Policji nowoczesnych narzędzi wspierających zwalczanie przestępczości ekonomicznej”, która została zorganizowana przez Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel Akademii Policji w Szczytnie – podkom. dr Marcin Czosnek p.o. Kierownik Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji, który wziął udział w dyskusji poświęconej wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie ścigania przestępstw ekonomicznych. Jego interlokutorami byli Sebastian Bley, the Head of the Economic Crime Team, Norbert Sewruk - Dyrektor Departamentu Spraw Karnych UKNF i Krzysztof Dąbrowski - Dyrektor Zarządzający Pionem Bezpieczeństwa UKNF.

Podczas panelu dyskusyjnego omówiono aspekt kompetencji funkcjonariuszy organów ścigania i pracowników organów nadzoru, niezbędnych do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością ekonomiczną. Poruszono także kwestie niepewności otoczenia prawnego w odniesieniu do wykorzystywania i zastosowania nowoczesnych technologii przez organy ścigania. Zasygnalizowane zostały też szanse i zagrożenia wynikające ze współpracy sektora prywatnego oraz publicznego jako odpowiedź na specjalizację i złożoność przestępczości ekonomicznej.

Tekst: nadkom. dr Adam Płaczek/podkom. dr Marcin Czosnek/nadkom. Paweł Olber/Polska Policja
Foto: Adam Płaczek/Policja Świętokrzyska