W dniach 15-22 kwietnia br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie zorganizowane przez Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP oraz Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Dwudziestu funkcjonariuszy z różnych służb mundurowych, w trakcie dziesięciodniowego szkolenia, przygotowywało się do przeprowadzenia kontroli zabezpieczeń obiektu infrastruktury krytycznej.

Szkolenie prowadzone było przez wykładowców Akademii Policji w Szczytnie oraz przedstawicieli takich podmiotów jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Główny Sztab Policji oraz Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowa Agencja Atomistyki, Polski Komitet Normalizacyjny, Polska Izba Systemów Alarmowych. Opiekunem grupy szkoleniowej był nadkom. Piotr Jędrys z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP. Obszar zagadnieniowy szkolenia dotyczył specyfiki zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, ich zabezpieczenia oraz sposób kontroli tego typu obiektów. W ramach szkolenia słuchacze brali również udział w wizycie studyjnej w obiektach wymagających szczególnej ochrony takich jak rafineria i petrochemia „ORLEN” w Płocku oraz magazyny paliwowe „PERN”. W ramach wizyty omówiono sposoby zabezpieczeń obiektów jak i specyfikę technologiczną produkcji i przechowywania paliw.  W roku 2024 przewidziane są jeszcze dwie edycje tego kursu.

Tekst i foto: nadkom. Piotr Jędrys ISP APwSz