W dniach 22-24 kwietnia 2024 r. przedstawiciel Akademii Policji w Szczytnie, mł. insp. dr inż. Michał Bukowski – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz uczestniczył w Posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policji AEPC (The Association of European Police Colleges).

Spotkanie odbyło się w Münster (Republika Federalna Niemiec) w Deutsche Hochschule der Polizei, a uczestniczyli w nim przedstawiciele z Polski, Łotwy, Austrii, Węgier, Gruzji, Niemiec i Rumunii. W trakcie spotkania omówiono plan pracy Stowarzyszenia na lata 2024/2025. Dokonano analizy wyników współpracy z Agencją Frontex, CEPOL oraz organizacjami OSCE, INTERPOL i CEPA. Omówiono także stan przygotowań do konferencji AI Technology w Gruzji we wrześniu 2024 r., połączonej z wyborami nowego przewodniczącego i vice przewodniczącego AEPC. Poruszono także kwestię projektu warsztatów „Police and Leadership”, a także współpracy z SIAK, PETU i przedstawicielami Policji szwajcarskiej. Atrakcją spotkania była możliwość zobaczenia i wykonania pamiątkowej fotografii na tle fragmentu Muru Berlińskiego, przekazanego Szkole Policji w Münster przez rząd niemiecki.

Stowarzyszenie Europejskich Szkół Policji (AEPC) od momentu powstania w 1996 roku stanowi przyjazną i sprawną sieć szkół policyjnych z całego kontynentu europejskiego. Pozostaje na pierwszym planie międzynarodowej współpracy policyjnej. Dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia, każdego roku AEPC oferuje szeroki zakres kursów, konferencji i działań mających na celu wspieranie i rozwój policyjnych instytucji szkolących funkcjonariuszy policji w Europie. Europejski wymiar, doświadczenie w zakresie szkolenia policji oraz elastyczność Stowarzyszenia, czynią go solidnym partnerem dla instytucji takich jak CEPOL czy Komisja Europejska. Akademia Policji w Szczytnie jako jedyna szkoła kształcąca policjantów w Polsce przynależy od 2003 roku do Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policji (AEPC).

Tekst i foto: mł. insp. dr inż. Michał Bukowski Dyrektor ISK WBiNP APwSz