Herb Polski

Dwunastu policjantów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wzięło udział w testowaniu prototypowych kamizelek, stworzonych indywidualnie dla każdego z nich. Zaprojektowana kamizelka ma być ognioodporna, chronić przed postrzałem oraz uderzeniem nożem, a także amortyzować kopnięcia. Z uwagi na zastosowaną technologię, funkcjonariusze będą mogli nosić kamizelkę zarówno pod mundurami, jak i  ubraniami cywilnymi.

W dniach 12-14 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się badania poligonowe będące częścią walidacji partii prototypowych kamizelek balistycznych skrytego noszenia.

W badaniach wzięło udział dwunastu funkcjonariuszy – pracowników Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WBW WSPol. W trakcie badań, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, testowane były prototypy kamizelek, które zostały wykonane na podstawie danych pomiarowych w/w osób zebranych przy pomocy urządzenia Body Scanner.

„Policjanci testowali kamizelki zaprojektowane indywidualnie dla każdego z nich oraz kamizelki o uśrednionym rozmiarze. Musimy sprawdzić czy funkcjonariusze czują różnicę w noszeniu tych kamizelek, a jeżeli tak, to jaką.  Zanim nasi wykładowcy przetestowali kamizelki w warunkach przypominających codzienną służbę – wykonując takie czynności jak wchodzenie po schodach, wsiadanie i wysiadanie z auta, zatrzymywanie i obezwładnianie osób, strzelanie – sprawdzili je w warunkach laboratoryjnych, m.in. w niskich i wysokich temperaturach. Testy w Wyższej Szkole Policji są jednymi z ostatnich. Teraz kamizelki przejdą badania balistyczne, polegające na strzelaniu do nich z broni palnej.” – mówi podinsp. dr Piotr Łuka – Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Społecznego IBiPP WBW WSPol.

Badania były prowadzone w ramach  (finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) projektu pt. „Indywidualizacja konstrukcji wielofunkcyjnych kamizelek balistycznych skrytego noszenia” (nr DOBR-BIO4/045/13067/2013), realizowanego w ramach konsorcjum naukowo-przemysłowego, w którym WSPol jest partnerem.

 

Walidację zrealizowano z udziałem przedstawicieli zespołów badawczych konsorcjantów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy z Łodzi, Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” z Łodzi, Maskpol S.A. z Konieczek k/Częstochowy oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki k/Warszawy.

pł/db

Relacje:

Onet.pl

Polsat News

Gazeta Wyborcza

fot. J. Muraszko