Herb Polski

Studenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie bez wątpienia potrafią zorganizować swój wolny czas. Swoje zainteresowania, czy pasje mogą rozwijać w różnych kołach studenckich, które organizują liczne przedsięwzięcia. Studenckie Koło Naukowe Pasjonatów Psychologii jest jednym z najmłodszych kół studenckich WSPol, jednak jego członkowie są jednymi z aktywniejszych. W ciągu jednego tygodnia, studenci wspólnie z opiekunem Koła – kom. dr Agnieszką Szołtek zorganizowali dwa wykłady otwarte nt. handlu ludźmi oraz PTSD.

 

12 kwietnia 2016 r. – wykład otwarty pt. „Prostytucja i inne formy handlu ludźmi”.

12 kwietnia 2016 r. w Sali Kinowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie miał miejsce wykład otwarty pt. „Prostytucja i inne formy handlu ludźmi” przeprowadzony przez funkcjonariuszkę służby kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Prelegentka podczas  swojego wystąpienia przybliżyła uczestnikom tematykę handlu ludźmi z nieco innej perspektywy, opierając się przy tym na własnym doświadczeniu. Studenci WSPol dowiedzieli się m.in.  jakie są przyczyny, formy oraz skutki handlu ludźmi, a także jakie instytucje świadczą pomoc ofiarom tego przestępstwa. Wykład znacząco poruszył słuchaczy, którzy tuż po jego zakończeniu uczestniczyli w  intensywnej dyskusji.

Handel ludźmi

Handel ludźmi – z tym pojęciem spotkał się chyba każdy, jednak większość z nas kojarzy je przede wszystkim z teorii niewolnictwa, a osoby świadome współczesnego zagrożenia uważają, że nie występuje ono w Europie, tylko w odległych krajach na innych kontynentach.

Skojarzenie handlu ludźmi z niewolnictwem jest prawidłowe, jednak uważanie go za problem odległy i niedotyczący naszej cywilizacji nie jest właściwe. Prelegentka dała do zrozumienia słuchaczom, że handel ludźmi jest problemem powszechnym, występującym również Polsce.

14 kwietnia 2016 r.  – wykład otwarty pt. „Zespół stresu pourazowego w formacjach mundurowych

14 kwietnia 2016 roku odbył się wykład otwarty pt. „Zespół stresu pourazowego w formacjach mundurowych, który poprowadził ppłk Jacek Pieczonka – absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a obecnie funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu.

Prelegent przybliżył studentom zagadnienie stresu, omawiając jego przyczyny oraz skutki. Podpułkownik Jacek Pieczonka skoncentrował się na zespole stresu pourazowego, występującego zarówno u ludności cywilnej, jak i funkcjonariuszy różnych służb mundurowych. Szczegółowo poruszył również zagadnienie stresu bojowego diagnozowanego u żołnierzy.

Studenci podczas wykładu dowiedzieli się m.in.,  iż przyczyną stresu pourazowego bądź bojowego nie zawsze jest bezpośredni kontakt z czynnikiem zagrażającym utracie życia lub zdrowia.

W swoim wystąpieniu ppłk Pieczonka odwoływał się do swoich doświadczeń zdobytych podczas pełnienia służby na misjach pokojowych. 

Wykłady zostały zorganizowane przez członków SKN Pasjonatów Psychologii orz ich  opiekuna – kom. dr Agnieszką Szołtek.  

 SKNPP/db