Rektorzy

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Zaproszenie do świętowania tego srebrnego jubileuszu przyjęli nie tylko członkowie społeczności akademickiej, ale także liczni znamienici goście. Główne uroczystości odbyły się 3 czerwca, ale na tym nie koniec.

Święto Uniwersytetu obchodzone jest corocznie na pamiątkę przyjęcia projektu ustawy o utworzeniu UWM. Uroczyste posiedzenie Senatu odbyło się w tym razem – wyjątkowo – w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Do Olsztyna przyjechali goście z całej Polski, by wspólnie ze wspólnotą UWM świętować rocznicą wydarzeń, które zaowocowały w niezwykły sposób.

Ćwierćwiecze intensywnego rozwoju

Dzięki determinacji i szybkości działania wielu ludzi, 1 czerwca 1999 roku rząd Rzeczpospolitej Polskiej przyjął projekt ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Następnie 9 lipca 1999 roku Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu naszej uczelni z dniem 1 września 1999 roku, którą to ustawę podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Była to sekwencja wydarzeń na zawsze odmieniająca akademickie oblicze Olsztyna oraz regionu Warmii, Mazur i Powiśla – relacjonował w swoim przemówieniu prof. Jerzy Przyborowski.

Jak zaznaczył rektor UWM, wpływ na śmiałe działania, które zaowocowały powstaniem Uniwersytetu w Olsztynie, miał duch wolności i przemian demokratycznych, które od 1989 roku dokonywały się w Polsce.

Idea budowania przyszłości w oparciu o praworządność i demokratyczne wartości wyzwoliła w ówcześnie żyjących Polakach siłę do pozytywnego, twórczego działania i potrzebę zmian na lepsze – mówił rektor. – Tu, w Olsztynie, na ziemi warmińskiej, w tym przełomowym, otwierającym zupełnie nowe możliwości czasie, powstała idea stworzenia z trzech olsztyńskich podmiotów, liczącego się w kraju, nietypowego, różnorodnego Uniwersytetu, w którym znajdzie się miejsce dla reprezentantów różnych dyscyplin naukowych, kształcącego studentów gotowych zmieniać rzeczywistość nie tylko swojego regionu.

Mówiąc z wdzięcznością o ojcach założycielach UWM, prof. Jerzy Przyborowski zaznaczył, że poświęcili oni wiele godzin, dni, miesięcy, a nawet lat na przygotowanie podłoża pod ten wyjątkowy kompromis, który wyniósł tworzące go podmioty, Olsztyn i region na wyższy poziom. Szczególne słowa podziękowania rektor skierował w stronę swojego poprzednika, prof. Ryszarda Góreckiego, którego nazwał „wizjonerem i człowiekiem o wyjątkowej determinacji, stawiającym sobie i innym śmiałe cele oparte na wizji dobrej przyszłości”.

W ciągu 25 lat na naszej uczelni rodziły się marzenia, kształtowały umysły, rozwijał Uniwersytet, a przede wszystkim rozkwitała młodzież pełna pasji i ambicji – mówił rektor. – Dzięki studentom i studentkom, doktorantom i doktorantkom, naukowcom i naukowczyniom oraz całej kadrze, UWM stał się symbolem jakości, innowacji i zaangażowania w edukację oraz rozwój gospodarczy Warmii i Mazur.

Za trud włożony w budowanie wspomnianej jakości prof. Przyborowski dziękował całej wspólnocie akademickiej. Nie zapomniał także o wyjątkowym przyjacielu Uniwersytetu, Georgu Dietrichu, którego dzieło kontynuuje fundacja imienia filantropa oraz jego żony, Marii.

Zgodnie z tradycją, rocznicy utworzenia Uniwersytetu towarzyszyła uroczysta promocja i złożenie przyrzeczenia przez doktorów, którzy w ostatnim roku zdobyli stopień naukowy. Wśród nich znalazł się przedstawiciel Akademii Policji w Szczytnie podkom. dr Marcin Czosnek – p.o. kierownik Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych, który odebrał dyplom potwierdzający uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych. Warto podkreślić, że promotorem dysertacji podkom. dr. Marcina Czosnka pt. Przestępstwa na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Studium kryminologiczne, był prof. dr. hab. Wiesław Pływaczewski.

W niedzielę (9 czerwca) uczelnia zaprosi do wspólnego świętowania mieszkańców Olsztyna i regionu. Podczas Pikniku Nauki i Sztuki coś dla siebie znajdą i młodsi, i starsi. W Kortowie na gości czekać będą przedstawiciele wydziałów, studenckich kół naukowych oraz agend artystycznych, którzy swoimi warsztatami, pokazami i innymi atrakcjami będą przekonywać, że nauka to coś porywającego i… dostępnego dla wszystkich.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to nie tylko nauka i kultura, ale także sport. W programie uroczystości jubileuszowych nie mogło zabraknąć zatem VI Biegu Uniwersyteckiego. Sportowych emocji dostarczy także mecz, w którym spotkają się drużyny złożone ze studentów i pracowników uczelni.

Warto także pamiętać, żeby w dn. 7-9 czerwca odwiedzić Kortowo po zmroku i zobaczyć, jak wygląda Park Świateł.

Foto: podkom. dr Marcin Czosnek