Akademia Policji w Szczytnie wraz z Biurem Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji w dniu 4 czerwca 2024 r. zorganizowała seminarium naukowo-praktyczne pn. „Służba w Policji - Zawód z Pasją”, które miało na celu promowanie zatrudnienia w szeregach polskiej Policji. Przedsięwzięcie uświetnili swoją obecnością nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz mł. insp. Sylwia Majewska-Mazepa – Dyrektor Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji.
W seminarium uczestniczyli obok przedstawicieli Komendy Głównej Policji przedstawiciele Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie na czele z insp. Radosławem Drachem, Komendantem Powiatowym Policji w Szczytnie.
Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, co było zauważalne po popularności stoisk promocyjnych przygotowanych przez organizatorów. Uczestnicy seminarium mieli możliwość uzyskania informacji na temat procedury doboru do służby Policji, oferty edukacyjnej Akademii Policji w Szczytnie oraz atrakcyjnych materiałów promocyjnych.
Seminarium otworzyła mł. insp. dr Monika Porwisz p.o. Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie, która jako gospodarz przywitała gości, kadrę Uczelni, podziękowała współorganizatorom za zaszczycenie swoją obecnością podczas seminarium oraz zapowiedziała pierwszego prelegenta nadinsp. dr. Rafała Kochańczyka, Zastępcę Komendanta Głównego Policji, który odwołując się do swoich wieloletnich doświadczeń zaakcentował walory i uwarunkowania służby w Policji. Następnie głos zabrali przedstawiciele Komendy Głównej Policji i jednostek organizacyjnych Policji z kraju, którzy podzielili się swoimi praktycznymi doświadczeniami związanymi z realizowanymi zadaniami służbowymi, tj. kom. dr Norbert Andraszak, który przedstawił procedurę doboru do służby w Policji, następnie st. sierż. Joanna Manelska opowiedziała o roli profilaktyki w działaniach Policji. Nadkomisarz Konrad Gajda omówił w jaki sposób psy służbowe funkcjonują według założeń mantrailingu w działaniach Policji. Komisarz Paweł Pińczuk przedstawił kynologię policyjną w praktyce oraz metody szkolenia psów służbowych w Sułkowicach. W przerwie seminarium zaproszeni goście mogli zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję stoiska Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji – które przygotowało pakiety promocyjne, a także Biura Karier Akademii Policji w Szczytnie, Zakładu Wychowania Fizycznego APwSz, Działu Komunikacji Społecznej APwSz i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Po przerwie mł. insp. Anna Przybylska omówiła w jaki sposób są ujawniane, zabezpieczane oraz wykorzystane ślady traseologiczne w badaniach kryminalistycznych. Kolejni prelegenci, tj. nadkom. Marek Mycek oraz podkom. Kinga Wójcikowska wskazali rolę psów służbowych. Z kolei sierż. szt. Marek Gwóźdź przedstawił swoje pasje i zainteresowania, które można łączyć ze służbą w Policji. Ponadto prelegenci akcentowali praktyczne aspekty specyfiki pracy policjantów - przewodników psów służbowych.
Po zakończonych wystąpieniach uczestnicy udali się na poczęstunek w formie grochówki policyjnej, a także pokaz sprzętu policyjnego, gdzie mieli możliwość dzięki przychylności kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie obejrzeć radiowóz, motocykl, łódź oraz sprzęt. W drugiej części wydarzenia odbyły się pokazy z udziałem psów służbowych patrolowo-tropiących oraz przeznaczonych do wyszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wykorzystaniem psów tropiących metodą mantrailingową w działaniach Policji, tj. formą tropienia indywidualnego zapachu osoby polegającej na pracy węchowej psa poprzez wyszukiwanie molekuł zapachowych człowieka unoszących się w powietrzu lub osadzających się na ziemi i przedmiotach, po których są w stanie dotrzeć do źródła zapachu.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Udział w nim wzięli przedstawiciele: LO CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie, Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie oraz Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie.
W skład komitetu honorowego weszli: Dyrektor Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji mł. insp. Sylwia Majewska-Mazepa, Zastępca Dyrektora Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji mł. insp. Agnieszka Sowińska-Turczyk, Kierownik Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP nadkom. Konrad Gajda, radca w Wydziale Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru CLKP mł. insp. Anna Przybylska, ekspert w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie kom. Paweł Pińczuk, ekspert w Wydziale Prewencji Biura Prewencji KGP podkom. Kinga Wójcikowska.
Współorganizatorami wydarzenia byli także Zakład Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych APwSz oraz organizacje studenckie APwSz: Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa.
Tekst: kom. Krzysztof Rogowski ISP APwSz/sierż. Damian Gładek DKS APwSz
Zdjęcia: Adam Gewartowski/Agnieszka Kamińska DKS APwS