Herb Polski

11 czerwca br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Za wolną Polskę. Martyrologia żołnierzy i funkcjonariuszy polskich służb mundurowych w czasie II wojny światowej”. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Wydział Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji oraz Instytut Koordynacji Badań Akademii Policji w Szczytnie

Konferencję w imieniu pełniącej obowiązki Komendant-Rektor mł.insp. dr Moniki Porwisz,  otworzył Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych WBiNP AP w Szczytnie, mł. insp. dr Tomasz Siemianowski. Akademia Policji w Szczytnie, chcąc uczcić pamięć ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, wymienić wiedzę i nowe ustalenia badawcze na temat indywidualnych, tragicznych losów przedstawicieli służb mundurowych II RP, zorganizowała dzisiejszą konferencję naukową „Za wolną Polskę. Martyrologia żołnierzy i funkcjonariuszy polskich służb mundurowych w czasie II wojny światowej”. Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do integrowania służb mundurowych i środowiska naukowego w szlachetnym celu — podkreślenia, że powodem martyrologii żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego i Straży Więziennej była wierna służba Ojczyźnie i walka o jej niepodległość w czasie II wojny światowej.

Celem konferencji było przedstawienie w ujęciu biografistycznym cierpienia i męczeństwa funkcjonariuszy polskich służb mundurowych w czasie II wojny światowej doznanych na skutek represyjnej polityki niemieckiego i sowieckiego agresora. Przedstawiono tragiczne losy żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego i Straży Więziennej na terenie okupowanej Polski i poza jej granicami. Żołnierze i funkcjonariusze polskich służb mundurowych II RP, stanowiąc wyjątkową część elit międzywojennej Polski, praktycznie od pierwszych dni wojny doświadczali bowiem represji ze strony niemieckich i sowieckich państwowych organów: zbiorowych i indywidualnych mordów, pozbawienia wolności w aresztach, oflagach, stalagach, obozach koncentracyjnych i łagrach. Śledztwa połączone z okrutnymi torturami, zsyłkami i deportacjami w głąb Związku Sowieckiego, gdzie zawsze powodem tych wszystkich represji była wierna służba II RP lub walka o niepodległość zniewolonej Polski.

Goście, którzy zaszczycili Akademię Policji w Szczytnie swoją obecnością. 

  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie - mł. insp. Mariusz Wiśniewski.
  • Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie - insp. Radosław Drach;
  • Reprezentujący Komendanta Szkoły Policji w Pile - mł. insp. Leszek Koźmiński;
  • Reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji
    w Poznaniu - Marek Rowecki;
  • Franciszek Gawlik i podkom. dr Krzysztof Nawrot z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie;
  • Prezes amerykańskiego towarzystwa kryminologicznego, prof. Chris Eskridge
    z Uniwersytetu Lincolna w Stanie Nebraska,
  • Reprezentujący Akademię Sztuki Wojennej - prof. dr hab. inż. Stanisław Kowalkowski.

 Prelegentami na konferencji byli:

  • dr hab. Andrzej Misiuk z Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dr hab. Robert Litwiński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,
  • dr hab. Witold Gieszczyński, prof. UWM w Olsztynie,
  • dr hab. Monika Tomkiewicz z Biura Badań Historycznych IPN,
  • ppłk dr Paweł Orłowski z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie,
  • dr Robert Boroch z Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dr Agnieszka Polończyk-Sudoł z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej
    w Krakowie,
  • dr Mariusz Skiba z Uniwersytetu Rzeszowskiego,
  • Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, pan Mariusz Olczak,
  • Pan Marek Gajewski z Biura Edukacji Narodowej IPN
    w Białymstoku,
  • Pan Tomasz Jasionek z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa
    w Warszawie.

Nad porządkiem naukowego spotkania czuwali, w roli moderatorów, dr hab. Janusz Chełchowski i dr hab. Piotr Kardela, profesor APwSz, który również wygłosił prelekcję.

Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień można było uzmysłowić sobie, że wierna służba Ojczyźnie, walka o jej niepodległość, wiązały się w przypadku wielu żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, a także w przypadku funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego i Straży Więziennej z martyrologią i tragiczną śmiercią.

Oficjalnego zakończenia konferencji dokonała mł.insp. dr Anna Zubrzycka, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, dziękując wszystkim prelegentom, współorganizatorom i zaproszonym gościom.

 

 

 

https://hit.policja.gov.pl/hit/aktualnosci/246396,Za-wolna-Polske.html 

Tekst: nadkom. Justyna Aćman-Krysiak INS APwSz
Foto: Agnieszka Kamińska DKS APwSz
wideo: WEH GKGP