Nadkom. dr Błażej Jewartowski, funkcjonariusz Akademii Policji w Szczytnie, w czasie wolnym od służby, ujął kierującego samochodem, który znajdował się w stanie nietrzeźwości i miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

11 czerwca br. w godzinach popołudniowych nadkom. dr Błażej Jewartowski – Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej, czekając na córkę kończącą zajęcia w szkole językowej w Olsztynie, zauważył dziwnie jadący samochód. Kierujący pojazdem gwałtownie przyspieszał, hamował z dużym opóźnieniem, powodował zagrożenie dla pieszych i innych kierujących. Samochód wjechał na parking pod szkołę, gwałtownie najechał na chodnik, a następnie zjechał z chodnika i zatrzymał się pośrodku parkingu, zastawiając inne, prawidłowo zaparkowane pojazdy. Mężczyzna wysiadł z samochodu i chwiejnym krokiem poszedł do kwiaciarni. Po chwili wrócił do samochodu z zamiarem kontynuowania jazdy. Widząc to, nadkom. dr Błażej Jewartowski zadzwonił na numer alarmowy 112, informując o zaistniałej sytuacji, po czym odebrał kierującemu kluczyki, udaremniając mu dalszą jazdę. Ujęta na gorącym uczynku osoba została przekazana umundurowanemu patrolowi Policji wysłanemu do obsługi zdarzenia. W trakcie dalszych czynności okazało się, że kierujący pojazdem ma orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a zanim wjechał na parking, na którym został ujęty, spowodował kolizję z prawidłowo zaparkowanym samochodem. Teraz dalszym losem nieodpowiedzialnego mężczyzny zajmie się sąd.

Tekst: Damian Gładek DKS APwSz