W przeddzień Światowego Dnia Krwiodawcy na terenie Akademii Policji w Szczytnie odbyła się zbiórka krwi, w którą aktywnie zaangażowali się funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz studenci i słuchacze naszej Uczelni.

13 czerwca 2024 r. w godzinach od 8:30 do 12:00 w ambulansie (tzw. krwiobusie) usytuowanym przed akademikiem nr 3 Akademii Policji w Szczytnie została przeprowadzona akcja honorowego oddawania krwi. Data przedsięwzięcia jest znamienna, albowiem 14 czerwca obchodzone jest międzynarodowe święto dedykowane dawcom krwi, które zostało ustanowione ku pamięci urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi i laureata Nagrody Nobla z lat 30. XX w. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę ustanowienia tego święta przez Światową Organizację Zdrowia. Jest ono przede wszystkim okazją do okazania wdzięczności osobom przekazującym cząstkę siebie na rzecz potrzebujących osób, a jednocześnie motywacją dla tych, którzy jeszcze wahają się przed włączeniem się do globalnego ruchu krwiodawstwa.

Oddawanie krwi to wielopłaszczyznowa korzyść tak dla drugiej osoby, którą obdarzymy swym wielkim darem, jak i dla nas samych. Należy mieć na uwadze, że w trakcie etapu wstępnego etapu donacji jesteśmy poddawani podstawowej konsultacji zdrowotnej. Od samego początku jesteśmy pod stałą opieką specjalistów, w tym pielęgniarek i lekarzy, którzy sprawiają, że proces ten przebiega w nader przyjaznej atmosferze.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym. W dniu donacji należy zadbać także o swój stan psychofizyczny, unikając niedoboru snu i odstępując od oddania krwi, osocza lub płytek krwi w przypadku dostrzeżenia objawów przeziębienia. Szczegółowe wymogi dostępne są na stronie internetowej Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi

W trakcie czwartkowej akcji na terenie Akademii Policji w Szczytnie oddaliśmy ponad 25 litrów krwi. Wszystkim 57 osobom, które podzieliły się swoją krwią, serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych naszych przedsięwzięciach.

tekst: DKS APwSz / gov.pl
foto: DKS APwSz