W terminie od 3 do 14 czerwca 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się trzecia tegoroczna edycja szkolenia z zakresu dokonywania oceny zabezpieczeń obiektów infrastruktury krytycznej oraz obiektów o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego oraz Zakład Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

W trakcie dziesięciodniowego szkolenia funkcjonariusze wzięli udział w zajęciach ze specjalistami z branż związanych z bezpieczeństwem. Jednym z wykładowców był przedstawiciel Polskiej Izby Systemów Alarmowych, który przedstawił zasady ochrony osób i mienia za pomocą środków technicznych, prezentując przy tym najnowsze rozwiązania techniczne z tym związane. W dalszej kolejności, przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wprowadzili słuchaczy kursu w arkana wiedzy na temat kontroli obiektów infrastruktury krytycznej bądź szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Zajęcia prowadzone były również przez wykładowców Akademii Policji w Szczytnie oraz przedstawicieli takich podmiotów jak: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Państwowa Agencja Atomistyki oraz Polski Komitet Normalizacyjny. Uczestnicy kursu odbyli także wizyty studyjne w obiektach Portów Morskich w Gdańsku i Gdyni. Opiekunem grupy szkoleniowej był nadkom. Piotr Jędrys z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz.

tekst: nadkom. Piotr Jędrys ISP WBiNP APwSz
foto: nadkom. Piotr Jędrys ISP WBiNP APwSz / DKS APwSz