W dniach 10-21 czerwca 2024 r. starszy wykładowca Instytutu Służby Kryminalnej podinsp. Maciej Sostek odbył staż w Komendzie Policji Narodowej Prowincji Kraju Basków w Bilbao w Hiszpanii (Jefatura Superior de Policía del País Vasco).

Podinsp. Maciej Sostek w ramach praktyk uczestniczył w czynnościach wykonywanych m.in. przez Wydział Bezpieczeństwa Publicznego (Brigada Provincial de Seguridad Ciudadana) zajmujący się ochroną obiektów pod kątem ujawniania materiałów wybuchowych, Wydział Informacji (Brigada Provincial de Información) specjalizujący się w zwalczaniu organizacji terrorystycznych zarówno zewnętrznych (głównie islamskich), jak i wewnętrznych (w szczególności pozostałości po ETA), Wydział Kryminalny (Brigada Provincial de Policía Judicial), do którego zadań należy zwalczanie przestępczości kryminalnej oraz cyberprzestępczości, a także Wydział ds. Imigracji oraz Ochrony Granic (Brigada Provincial de Extranjería y Fronteras), gdzie uczestniczył w działaniach na terenie portu morskiego, portu lotniczego oraz miasta Bilbao w celu ujawnienia nielegalnych migrantów oraz ofiar handlu ludźmi.

Udział w przedsięwzięciu umożliwił obserwację działań policji hiszpańskiej, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Uczestnik miał możliwość zapoznania się ze strukturą hiszpańskich organów ścigania, systemem szkolenia policji, w tym oddziałów kontrterrorystycznych GOES. Ciekawymi doświadczeniami były m.in. wizyta w granicznym punkcie wymiany informacji pomiędzy policją hiszpańską a francuską (CCPA) zlokalizowanym w miejscowości Hendaye (Francja), jak też przyjrzenie się pracy hiszpańskich kryminalistyków (Brigada Provincial de la Policía Científica). Na zakończenie szkolenia uczestnik otrzymał certyfikat udziału w szkoleniu oraz pamiątkową statuetkę, którą wręczył mu szef Policji w Bilbao, Pan Jesús Herranz Torrubia. Całość przedsięwzięcia była koordynowana przez pracowników Wydziału Informacji na czele z kierownikiem sekcji, Panią Marią Cristiną Andres Vallejo.

Tekst/foto: podinsp. Maciej Sostek ISK WBiNP APwSz