W dniach od 3 do 28 czerwca 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbył się kurs specjalistyczny z zakresu taktyki i technik interwencji. Absolwent kursu będzie przygotowany do prowadzenia zajęć w jednostkach organizacyjnych Policji w zakresie sprawności fizycznej, taktyki i technik interwencji i umiejętności stosowania wybranych środków przymusu bezpośredniego. Jest to druga w tym roku edycja tego kursu realizowana w murach Uczelni.
Na kurs kierowani są policjanci, którzy realizują lub przewiduje się, że będą realizować doskonalenie zawodowe z taktyki i technik interwencji. Kurs trwał 20 dni szkoleniowych. Uczestniczyło w nim 15 funkcjonariuszy z całej Polski, w tym jedna kobieta. Zajęcia tematyczne realizowane były przez wykwalifikowanych wykładowców Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej oraz Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Program szkoleniowy obejmował trzy główne jednostki modułowe: taktyka i techniki interwencji, podstawy prawne i praktyczne zasady przeprowadzania interwencji oraz kształtowanie umiejętności metodycznych.
W ramach taktyki i technik interwencji realizowanych było pięć jednostek szkolnych. Ukierunkowane były m.in. na umiejętność kształtowania ogólnej i specjalnej sprawności fizycznej, nauczania elementów sportów i systemów walki, nauczania chwytów i dźwigni transportowych, obezwładniania osób oraz zakładania kajdanek i sprawdzania osoby. Dodatkowo doskonalono stosowanie środków przymusu bezpośredniego, posługiwania się w sposób bezpieczny bronią służbową, zapewnienia bezpieczeństwa podczas legitymowania i zatrzymywania osób stawiających bierny i czynny opór lub dokonujących czynnej napaści.
Drugi moduł szkoleniowy obejmował podstawy prawne i praktyczne zasady przeprowadzania interwencji. W ramach tej jednostki realizowane były dwie płaszczyzny tematyczne ukierunkowane na doskonalenie umiejętności w zakresie przeprowadzania interwencji i udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
Ostatni z zakresów tematycznych obejmował kształtowanie umiejętności metodycznych, gdzie realizowane były dwie jednostki szkolne ukierunkowane na kształtowanie umiejętności z zakresu opracowywania konspektów zajęć, postępowania zgodnie ze wskazaniami dydaktyki oraz realizacji zajęć dydaktycznych w grupie szkoleniowej.
Kurs zakończył się egzaminem praktycznym, podczas którego każdy ze słuchaczy musiał przeprowadzić zajęcia dydaktyczne z wybranego zakresu tematycznego. Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje świadectwo, nabywając tym samym uprawnienia do samodzielnego prowadzenia zajęć oraz egzaminowania policjantów w zakresie sprawności fizycznej oraz taktyki i technik interwencji w jednostkach organizacyjnych Policji.
Tekst: nadkom. Justyna Aćman-Krysiak INS APwSz
Foto: sierż. Damian Gładek DKS APwSz