Herb Polski

Policjantem jest się zawsze. Udowodnił to funkcjonariusz Akademii Policji w Szczytnie, który po zakończonej służbie ujął nietrzeźwego kierującego samochodem osobowym z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, czym uchronił innych uczestników ruchu przed potencjalnym zagrożeniem życia i zdrowia.

3 lipca 2024 r. insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie przekazała nadkom. dr. Błażejowi Jewartowskiemu podziękowanie za szlachetną postawę, którą wykazał się w czasie wolnym od służby. Przypomnijmy – 11 czerwca br. Kierownik Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej ujął kierującego samochodem, który znajdował się w stanie nietrzeźwości.

Nadkom. dr Błażej Jewartowski, oczekując na córkę kończącą zajęcia w szkole językowej w Olsztynie, dostrzegł dziwnie poruszający się samochód osobowy. Kierujący pojazdem powodował zagrożenie dla pieszych i innych kierujących poprzez gwałtowne przyspieszanie i hamowanie z dużym opóźnieniem. Widząc to, nadkom. dr Błażej Jewartowski zadzwonił na numer alarmowy 112, informując o wskazanej sytuacji, a następnie odebrał ujętej na gorącym uczynku osobie kluczyki, udaremniając jej dalszą jazdę. Finalnie przekazał mężczyznę umundurowanemu patrolowi Policji przybyłemu na miejsce zdarzenia. W toku czynności okazało się, iż kierujący pojazdem ma orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a przed ujęciem spowodował kolizję z prawidłowo zaparkowanym samochodem.

Postawa funkcjonariusza Akademii Policji w Szczytnie zasługuje na szczególne uznanie. Podkreśla bowiem, iż słowa roty ślubowania, odnoszące się do strzeżenia bezpieczeństwa obywateli, nawet z narażeniem życia, towarzyszą policjantom także w czasie wolnym od służby.

 

Tekst: DKS APwSz
Foto: Agnieszka Kamińska DKS APwSz