Pani Komendant 12 lipca 2024 r., w samo południe na terenie placu apelowego Uczelni odbyły się uroczystości Święta Policji oraz wręczenia sztandaru Akademii Policji w Szczytnie. Z dniem 1 sierpnia 2023 r. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stała się Akademią Policji w Szczytnie. Ten dzień był dla całej społeczności akademickiej niewątpliwie wyjątkowy.

Przypomnijmy…

14 kwietnia 2023 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o zmianie nazwy Uczelni, a 11 maja Senat Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował jej wdrożenie. W dalszej kolejności, 29 maja 2023 r. w Koszalinie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda, podpisał ustawę o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Na mocy wskazanego aktu, z dniem 1 sierpnia 2023 roku Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stała się Akademią Policji w Szczytnie.

Święto Policji

12 lipca br. na placu apelowym Uczelni o godzinie 12:00 rozpoczęły się Uroczyste Obchody Święta Policji. Zgodnie z ceremoniałem, dowódca uroczystości złożył meldunek insp. Markowi Boroniowi – Komendantowi Głównemu Policji. Następnie Pan Komendant oddał honor sztandarowi, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z policjantami. Kolejnym punktem uroczystości było podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie i odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, która przywitała gości, kadrę, słuchaczy, wszystkich odznaczonych i awansowanych funkcjonariuszy oraz pracowników APwSz. W swoim wystąpieniu Pani Komendant wskazała w szczególności, iż „sztandar Akademii Policji w Szczytnie to nie tylko symbol szacunku i dumy, ale także najwyższego wyróżnienia za służbę dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej”. W dalszej części pogratulowała wszystkim odznaczonym i awansowanym, życząc im sukcesów i szczęścia w życiu osobistym oraz satysfakcji i dumy z realizowanych obowiązków służbowych.

Następnie lektor uroczystości odczytał postanowienia Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń państwowych, decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadaniu Medali za Zasługi dla Policji, odznak Zasłużony Policjant oraz rozkazy personalne Komendanta Głównego Policji i Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe. Na wyższe stopnie mianowanych zostało 40 funkcjonariuszy Akademii Policji w Szczytnie, natomiast 23 osoby zostały odznaczone medalami i odznakami.

Kolejnym punktem uroczystości były okolicznościowe przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał insp. Marek Boroń – Komendant Główny Policji, który wskazał, iż obchody Święta Policji w tym roku są nader szczególne, albowiem przypadają na 105. rocznicę powstania Policji Państwowej. Złożył wyrazy uznania i podziękowania wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Akademii Policji w Szczytnie za ich determinację, poświęcenie i pasję, które przyczyniają się do ustawicznego zwiększania potencjału Uczelni. Podkreślił jak ważną rolę pełni Akademia Policji w Szczytnie w systemie kształcenia funkcjonariuszy Policji w obliczu obecnych zagrożeń technologicznych i cywilizacyjnych. Nadmienił, że wręczony sztandar ma szczególne znaczenie – to symbol honoru, dumy, jedności i lojalności społeczności akademickiej.

W dalszej kolejności głos zabrał Pan Zbigniew Szczypiński – wicewojewoda warmińsko-mazurski, który pogratulował wszystkim odznaczonym i awansowanym wyróżnienia oraz wyraził głęboką nadzieję, że działaniom polskiej Policji zawsze będzie towarzyszyć ludzka przychylność i życzliwość. Jako ostatni wystąpił mł. insp. Sławomir Koniuszy – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, który zwrócił się do funkcjonariuszy i pracowników Akademii Policji w Szczytnie, podkreślając, iż bez ich wiedzy i umiejętności jej przekazywania, nie można byłoby mówić dziś o skuteczności i o filarach bezpieczeństwa państwa polskiego.

Wręczenie sztandaru Akademii Policji w Szczytnie

Otrzymany sztandar to zaszczyt, ale również ranga naszej jednostki, która staje się niejako symbolem jednoczącym środowisko policyjne odwołującym się do tradycji i historii. Sztandar będzie nie tylko uświetniał ważne uroczystości społeczno-patriotyczne, ale z pewnością podniesie prestiż Uczelni, uhonoruje jej dotychczasowe osiągnięcia, a w oczach społeczeństwa da wyraz uznania dla jej działań.

Uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji oraz wręczenia sztandaru zakończyła się złożeniem przez dowódcę meldunku o zakończeniu uroczystości, a także defiladą w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Goście wydarzenia

W uroczystości, poza kierownictwem polskiej Policji i Akademii Policji w Szczytnie, udział wzięli: Pan Zbigniew Szczypiński – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Janusz Smoliński – Sekretarz Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Karol Furczak – Wicestarosta Powiatu Szczycieńskiego oraz Pan Stefan Ochman – Burmistrz Miasta Szczytno.

Swoją obecnością zaszczycili nas także prezesi fundacji i stowarzyszeń oraz przedstawiciele zarządów głównych i zarządów szkolnych związków zawodowych.

Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa, władze rektorskie oraz przedstawiciele uczelni partnerskich Akademii Policji w Szczytnie, szefowie jednostek służb mundurowych i instytucji województwa warmińsko-mazurskiego współpracujących z Akademią Policji w Szczytnie oraz byli komendanci-rektorzy naszej Uczelni i ich zastępcy.

Tekst: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz