Herb Polski

W dniach 18-19 lipca br. nad jeziorem Dadaj w miejscowości Rukławki w okolicy Biskupca odbyło się doskonalenie zawodowe lokalne skierowane do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Akademii Policji w Szczytnie posiadających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym.

Doskonalenie zorganizowane zostało z inicjatywy Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej Akademii Policji w Szczytnie.

Celem doskonalenia było utrwalenie oraz zdobycie nowych umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego oraz bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych i terenach przywodnych przez funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych APwSZ posiadających uprawnienia przydatne w ratownictwie wodnym.

Podobnie jak w latach poprzednich, podczas tegorocznego doskonalenia poruszone zostały zagadnienia dotyczące organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa w żegludze, locji, nawigacji, a także pracy ratowników wodnych czy patroli Policji wodnej w trakcie prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych (Search and Rescue – SAR) na obszarach wodnych.

W tym roku uczestnicy doskonalenia zawodowego doskonalili wiedzę w obszarach: zespołowych działań ratowniczych, bezpiecznego poruszania się jednostkami pływającymi, pracy z wykorzystaniem środków łączności oraz komunikacji pomiędzy załogami za pomocą nadawania sygnałów czy też podejmowania osoby poszkodowanej na pokład łodzi.

Udział w ćwiczeniach wzięli funkcjonariusze komórki wodnej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a także przedstawiciel Urzędu Miasta Biskupca tj.  Pani Karolina Walczuk-Łuniewska. W wydarzeniu uczestniczył również podmiot uprawniony do ratownictwa wodnego Anaconda – zabezpieczający akwen jeziora Dadaj.

Poza instruktorami Akademii Policji w Szczytnie, swoją wiedzą oraz umiejętnościami dzielił się także koordynator służby na wodach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

 

Tekst: kom. Rafał Meler ZWF ISP WBiNP APwSz
Korekta: DKS APwSz
Foto: asp. szt. Dariusz Sułkowski DŁiOI APwSz