Program Erasmus+ umożliwia poznawanie nowych krajów oraz zwyczajów tam panujących. Umożliwia również poznawanie systemu edukacyjnego zagranicznych ośrodków. W ramach projektów możliwa jest wymiana doświadczeń, ale również kadry dydaktycznej. Dzięki temu przedstawiciel Akademii Policji Republiki Czeskiej w Pradze miał możliwość odwiedzenia Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz przeprowadzenia w ramach swojej wizyty 8 godzin zajęć dla studentów.

Przedstawiciel Wydziału Zarządzania z Bezpieczeństwem Akademii Policji Republiki Czeskiej w Pradze swoją wizytę w Szczytnie rozpoczął 18 kwietnia 2016 roku. Korzystając z możliwości, jakie daje program Erasmus Pan Jiri Visek mógł zapoznać się z funkcjonowaniem szczycieńskiej uczelni.

Podczas pięciodniowego pobytu, nauczyciel prawa publicznego i międzynarodowego z Pragi spotkał się z insp. dr hab. Izabelą Nowicką – Prorektor ds. studenckich Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, podinsp. Anną Ćwiklińską – Koordynatorem Programu Erasmus+ Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz mł. insp. dr. Januszem Brykiem – Dziekanem Wydziału Administracji WSPol.

Pan Jiri Visek spotkał się również ze studentami Uczelni, dla których przeprowadził 8 godzin zajęć z zakresu historycznego rozwoju międzynarodowego prawa humanitarnego i jego źródeł, ustawodawstwa wojennego i zabronionych środków walki, ustawodawstwa dotyczącego prowadzenia operacji bojowych oraz zakazanych ścieżek wojennych, ochrony ofiar konfliktów zbrojnych - rannych, chorych, rozbitków i jeńców wojennych, ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego, międzynarodowych przepisów dotyczących międzystanowych (krajowych, wewnętrznych) konfliktów zbrojnych, praw człowieka oraz operacji pokojowych społeczności międzynarodowej.

Przedstawiciel czeskiej Akademii miał również okazję zwiedzić bazę dydaktyczną WSPol, w tym m.in. symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych
i ekstremalnych, symulator działań Policji w sytuacjach kryzysowych oraz budynek Biblioteki.

db

fot. E. Tylczyńska