Z okazji 105. rocznicy powołania Policji Państwowej, 24 lipca 2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się centralna uroczystość Święta Policji. Wśród odznaczonych i awansowanych znaleźli się dwoje funkcjonariuszy i pracownik cywilny Akademii Policji w Szczytnie. Uczelnię podczas uroczystości reprezentowała Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie insp. dr Agata Malasińska-Nagórny.
Na uroczystość przed Zamkiem Królewskim w Warszawie przybyły najwyższe władze państwowe z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią, Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem. Obecni byli zaproszeni goście, politycy, przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszeń i fundacji działających w środowisku policyjnym oraz duchowieństwo. Na trybunie honorowej było także całe kierownictwo Policji na czele z Komendantem Głównym Policji insp. Markiem Boroniem. Nie zabrakło reprezentantów policji zagranicznych, polskich oficerów łącznikowych służących poza granicami kraju oraz zagranicznych pełniących służbę w Polsce.
Przed trybunę honorową pododdziały uczestniczące w ceremonii przeszły w kolumnie marszowej z Rynku Nowego Miasta. Prowadziła je Motocyklowa Asysta Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Całość zamykał pododdział konny.
Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt i wykonaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantom i policjantkom, którzy wypełnili rotę ślubowania do końca oraz pracownikom Policji, którzy odeszli na wieczną służbę.
Wszystkich zebranych powitał uroczyście Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, który zwrócił się także do funkcjonariuszy i pracowników Policji:
- Z głębokim uznaniem i szacunkiem pragnę wyrazić swoją wdzięczność za Waszą codzienną służbę i pracę - powiedział szef polskiej Policji. - Dziękuję za gotowość do działania w każdej chwili, za empatię w kontaktach ze społeczeństwem oraz otwartość na drugiego człowieka. Jestem dumny z tego, że nasz kraj może liczyć na tak oddanych i pełnych poświęcenia funkcjonariuszy i pracowników Policji. Ogromne wyrazy podziękowania kieruję do Waszych rodzin i bliskich. Dziękuję Państwu za wsparcie, za cierpliwość i zrozumienie, które stanowią nieocenioną pomoc w najtrudniejszych dla nas chwilach. Jesteście cichymi bohaterami, których poświęcenie jest równie ważne jak służba.
Następnie przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych, medali i odznak resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Ogółem postanowieniami Prezydenta RP z okazji Święta Policji zostało odznaczonych: 346 osób - Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę, 801 osób - Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę oraz 326 osób Medalem Brązowym Za Długoletnią Służbę. Decyzjami Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji odznaczono 55 osób Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji, 81 osób Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji i 278 osób Brązowym Medalem Za Zasługi dla Policji. Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja przyznano 69 osobom. Ponadto uhonorowano wyróżniających się funkcjonariuszy Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Odznakami Zasłużony Policjant.
Z Akademii Policji w Szczytnie wśród odznaczonych znaleźli się: mł. insp. dr Robert Czerniawski odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony Policjant” oraz Pani Małgorzata Jeziorek odznaczona „Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji”. Mianowana na wyższy stopień została podinsp. Justyna Aćman-Krysiak. Gratulujemy przedstawicielom naszej Uczelni, że mogli uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości.
Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów przed trybuną honorową. Następnie rozpoczął się piknik policyjny, na którym zarówno dzieci, jak i starsi znaleźli coś dla siebie. Z aplauzem spotkał się występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Tekst Paweł Ostaszewski i Piotr Maciejczak / Gazeta Policyjna
zdjęcia: Krzysztof Chrzanowski, Tomasz Dąbrowski i Paweł Ostaszewski (wszyscy Gazeta Policyjna)
Korekta: DKS APwSz