25 lipca 2024 roku w auli Sobolewskiego w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się uroczyste otwarcie szkolenia zawodowego podstawowego. To już 5. edycja kursu w tym roku, która będzie realizowana w Uczelni w okresie od lipca br. do lutego 2025 r. Do udziału w szkoleniu skierowanych zostało 183 funkcjonariuszy. Przez kilka miesięcy młodzi policjanci zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby.

Uroczystość została poprzedzona wprowadzeniem sztandaru Akademii Policji w Szczytnie. Uroczystego rozpoczęcia szkolenia dokonała Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, Pani mł. insp. dr Agnieszka Choromańska.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny na temat etyki zawodowej policjanta oraz znaczenia praw i wolności człowieka w codziennej służbie, który wygłosił Pełnomocnik Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie ds. Ochrony Praw Człowieka, Pan podinsp. Wojciech Bilewicz.

Szkolenie zawodowe podstawowe jest obowiązkowe dla nowo przyjętych do służby w Policji. Na szkolenie kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do służby w Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne. Program szkolenia zawodowego podstawowego przygotowuje funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji. Program szkolenia zawodowego podstawowego kończy się egzaminem końcowym.

Mury Akademii Policji w Szczytnie nowi funkcjonariusze opuszczą 20 lutego 2025 r.

Tekst: Kosiorek-Iciak Bożena, Dział Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego APwSz
Korekta: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz