Herb Polski

W dniach 19-23 sierpnia 2024 r. na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Laurea w Finlandii odbyło się międzynarodowe spotkanie poświęcone sztucznej inteligencji i jej wpływowi na przyszłe społeczności. W przedsięwzięciu uczestniczył nadkom. dr Paweł Olber – adiunkt Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Międzynarodowe sympozjum poświęcone sztucznej inteligencji koncentrowało się na przedstawieniu wpływu AI na przyszłe społeczności oraz na różne sektory życia codziennego. Wydarzenie miało na celu omówienie jak sztuczna inteligencja będzie kształtowała przyszłość, szczególnie w kontekście zmian demograficznych, urbanizacji, zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa publicznego. Kluczowe tematy poruszane podczas sympozjum obejmowały zastosowanie AI w sektorze publicznym, szczególnie w zarządzaniu miastami, usługami publicznymi i wspieraniu organów ścigania. W trakcie sympozjum dyskutowano m.in. o tym, jak AI może pomóc w analizie danych oraz kreowaniu strategii rozwoju podmiotów publicznych. Rozmowy dotyczyły także realnych dylematów etycznych związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wydarzenie objęło także warsztaty zorganizowane w ramach projektu CyberSecPro, których celem było nabycie umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. W ramach warsztatów przeprowadzono proces skanowania sieci, identyfikację usług, eksploatację słabości oprogramowania i eskalację uprawnień w celu uzyskania pełnej kontroli nad systemem.

Sympozjum zgromadziło ekspertów z całego świata, oferując przestrzeń do dyskusji nad odpowiedzialnym rozwojem AI, jej wpływem na edukację oraz możliwościami kształtowania przyszłości, w której sztuczna inteligencja będzie zgodna z ludzkimi wartościami.

Wyjazd został zrealizowany w ramach programu Erasmus+.

Tekst i foto: nadkom. dr Paweł Olber ZKiIŚ ISK WBiNP APwSz
Korekta: DKS APwSz