Herb Polski

Jak co roku, 10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Został on ustanowiony w 2003 r. z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP). Jego głównymi celami są: zwiększenie świadomości społecznej o problemie samobójstw oraz wsparcie dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. Z tej okazji Biblioteka Akademii Policji w Szczytnie przygotowała wystawę zasobów bibliotecznych poświęconych tematyce suicydologicznej.

W Polsce, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, dzień ten obchodzimy od 2018 roku. Wskazane stowarzyszenie rokrocznie prowadzi kampanię społeczną pn. „Życie warte jest rozmowy”, wskazując, że aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba je poznać i zrozumieć oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielać wsparcia osobom w kryzysie. Tegoroczna konferencja w Centrum Nauki Kopernik jest transmitowana za pośrednictwem serwisu YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz na profilu serwisu Facebook kampanii.

W codziennych kontaktach stosujmy zasadę 4×Z. Zauważ problem i ujawnij emocje, które Ci towarzyszą (Widzę, że jesteś ostatnimi dniami nieswój. Bardzo się o Ciebie martwię). Zapytaj o to czy osoba chciałaby się podzielić swoim problemem. Zaakceptuj to, co usłyszysz. Nie oceniaj, nie kontrargumentuj, nie przekonuj. To niezmiernie ważne dla drugiej osoby, by czuła się zrozumiana. Zareaguj, pośrednicząc w organizacji rozmowy ze specjalistą. Pamiętaj jednak o tym, że Twoja obecność, troska i wsparcie są niezmiennie znaczące dla drugiej osoby.

Nie bądźmy obojętni wobec problemów innych osób, jednak nie zapominajmy o własnym zdrowiu psychicznym. Jeżeli potrzebujesz pomocy, nawiąż kontakt ze specjalistą. Jeżeli zależy Ci na anonimowości – wybierz jeden z załączonych niżej telefonów zaufania.

W Akademii Policji w Szczytnie funkcjonuje nieetatowy zespół psychologów. Zespół wykonuje zadania z zakresu profilaktycznej i interwencyjnej opieki psychologicznej oraz psychoedukacji wobec funkcjonariuszy, pracowników, słuchaczy i studentów Akademii Policji w Szczytnie, jak również zadania z zakresu psychologii zarządzania zasobami ludzkimi. W skład zespołu wchodzą: mł. insp. dr Anna Katarzyna Zubrzycka, mł. insp. dr Agnieszka Szołtek, podinsp. Agnieszka Bonus-Dzięgo, podinsp. Anna Królikowska oraz podkom. dr Grzegorz Bąk.

Podjęcie działań przez psychologów następuje:

  • z inicjatywy policjanta, słuchacza, studenta APwSz – z pominięciem drogi służbowej oraz pracownika APwSz;
  • na wniosek przełożonego policjanta, słuchacza, studenta, oraz pracownika APwSz – po uzyskaniu zgody wymienionych osób oraz z określeniem celu skierowania;
  • z inicjatywy psychologa.

Spis telefonów instytucji udzielających wsparcia w kryzysie psychologicznym:

  • 800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym;
  • 800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;
  • 800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”;
  • 116-111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
  • 116-123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych;
  • 519-124-411, (89) 624-35-83 – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczytnie.

Z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, Biblioteka Akademii Policji w Szczytnie przygotowała wystawę zasobów bibliotecznych poświęconych tematyce suicydologicznej. Zachęcamy do zapoznania się z zaprezentowanymi zbiorami.

Tekst: DKS APwSz, zwjr.pl (Życie warte jest rozmowy)
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz, Biblioteka APwSz