Herb Polski

W dniach 12-13 września 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się XIV edycja seminarium naukowo-praktycznego pn. Współpraca Policji, zakładów ubezpieczeń i innych instytucji rynku ubezpieczeniowego w zakresie zapobiegania, ujawniania oraz zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej.

Seminarium otworzyli: insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, Pan Andrzej Maciążek – Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, insp. Daniel Palacz – Dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, a także Pan Piotr Raubo – przewodniczący komisji ds. przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej PIU.

Organizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, Akademii Policji w Szczytnie oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, którzy do udziału w przedsięwzięciu zaprosili funkcjonariuszy wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą komend wojewódzkich, miejskich oraz powiatowych Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego oraz przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, Prokuratury Krajowej i świata nauki.

Głównym celem seminarium było podniesienie kompetencji, skuteczności i jakości współpracy organów ścigania i firm ubezpieczeniowych w zakresie ujawniania, zwalczania oraz zapobiegania przestępczości ubezpieczeniowej w Polsce.

Organizacja seminarium naukowo-praktycznego stanowi już tradycję – to już jego czternasta edycja. Przez dwa dni uczestnicy seminarium wysłuchali wystąpień prelegentów na temat zorganizowanych form działalności przestępczej w polisach na życie, kosztach rezygnacji z podróży turystycznej czy likwidacji szkód spowodowanych świadomymi kolizjami drogowymi oraz współpracy podmiotów reprezentujących firmy ubezpieczeniowe z funkcjonariuszami Policji i nowych możliwości ścigania procederu przestępczości ubezpieczeniowej.

Na przykładach współpracy omówione zostały dobre praktyki w zakresie ujawniania, przeciwdziałania i zwalczania szkód fraudowych z wykorzystaniem maszyn rolniczych oraz luksusowych pojazdów. Zwrócono także uwagę na współpracę organów KAS z Policją w celu weryfikacji wiarygodności faktur VAT. Ponadto organizatorzy zadbali także o zajęcia warsztatowe, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia.

W trakcie seminarium policjantom szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz zwalczania przestępczości ubezpieczeniowej wręczone zostały statuetki.

 

Tekst: podkom. dr hab. inż. Krzysztof Idzik ZSnP WBiNP
Korekta: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz