19 września 2024 r. w auli im. insp. P.P. dr. praw W.M. Sobolewskiego odbyło się uroczyste rozpoczęcie szkolenia zawodowego podstawowego. Oficjalnego otwarcia dokonała Zastępca Komendanta-Prorektor Akademii Policji w Szczytnie, insp. dr Monika Porwisz. W szkoleniu udział weźmie 72 funkcjonariuszy.

Uroczystość została poprzedzona wprowadzeniem sztandaru Akademii Policji w Szczytnie. W dalszej części głos zabrała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor Akademii Policji w Szczytnie, gratulując funkcjonariuszom wstąpienia w szeregi Policji i życząc im powodzenia tak w trakcie szkolenia zawodowego podstawowego, jak i w toku całej służby.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny na temat etyki zawodowej policjanta oraz znaczenia praw i wolności człowieka w codziennej służbie, który wygłosił Pełnomocnik Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie ds. Ochrony Praw Człowieka, Pan podinsp. Wojciech Bilewicz.

Nowo przyjęci funkcjonariusze rozpoczęli dziś pierwsze w policyjnym mundurze szkolenie, które obowiązkowo przechodzi każdy policjant po złożeniu ślubowania i odebraniu legitymacji służbowej. Szkolenie zawodowe podstawowe pozwoli im w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki, w ramach praktyk, będą odbywać także pierwsze służby w terenie pod okiem starszych kolegów.

Całe szkolenie zwieńczone zostanie egzaminem. Zakończenie rozpoczętego dzisiaj szkolenia zaplanowano na 16 kwietnia 2025 roku.

Tekst: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz