24 września 2024 r. insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, w imieniu Kierownictwa i Kadry Kierowniczej Uczelni, przekazała list gratulacyjny na ręce kom. Macieja Janickiego, który wracając ze służby podjął udaną resuscytację 85-letniej kobiety potrąconej na przejściu dla pieszych.

Komisariat Policji w Chorzelach Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu skierował do Komendanta-Rektora APwSz pismo opisujące zdarzenie drogowe zaistniałe 4 września 2024 r. przy ul. Grunwaldzkiej w Chorzelach. Wówczas 85-letnia kobieta, podczas prawidłowego przechodzenia na oznakowanym przejściu dla pieszych, została potrącona przez kierującą samochodem osobowym marki VW Passat. Komisarz Maciej Janicki – nauczyciel akademicki Zakładu Wychowania Fizycznego Instytutu Służby Prewencyjnej WBiNP APwSz – po zaistniałym zdarzeniu wybiegł ze swojego pojazdu, a następnie, jako wykwalifikowany ratownik, dokonał pierwszych czynności związanych z ratowaniem życia pokrzywdzonej – wskazuje podinsp. Dariusz Andrzejewski, Komendant KP w Chorzelach KPP w Przasnyszu.

W ramach wskazanych czynności ratowniczych, kom. Maciej Janicki podjął resuscytację poszkodowanej kobiety, przywracając jej funkcje życiowe, a następnie monitorując je do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz przylotu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak podkreślił podinsp. Dariusz Andrzejewski, czynności podjęte przez kom. Macieja Janickiego potwierdzają jego umiejętności zawodowe, pełen profesjonalizm i opanowanie.

Postawa kom. Macieja Janickiego zasługuje na szczególne uznanie. Na co dzień kształci bowiem studentów i słuchaczy Akademii Policji w Szczytnie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przykład zachowania, któremu dał wyraz, niewątpliwie będzie stanowić cenną, praktyczną naukę dla jego uczniów.

Tekst: DKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny DKS APwSz