W ubiegłym tygodniu w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wykonujących pilotaże pojazdami uprzywilejowanymi z wykorzystaniem symulatora jazdy.

Po raz pierwszy w 2024 roku w Akademii Policji w Szczytnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej z całego kraju szkolili się w ramach szkolenia specjalistycznego z zakresu wykonywania pilotaży pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych z wykorzystania symulatora kierowania pojazdami.

Pod czujnym okiem nadkom. dr. Andrzeja Pogorzelskiego i kom. Sławomira Fuksa – wykładowców Instytutu Służby Prewencyjnej APwSz – żandarmi szkolili się, aby podnieść wiedzę i umiejętności w celu realizacji zadań służbowych związanych z kierowaniem pojazdami w różnych sytuacjach drogowych.

W trakcie czterech dni szkoleniowych żołnierze ćwiczyli różne scenariusze z zakresu taktyki i techniki kierowania pojazdem w ruchu drogowym przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii jakimi dysponuje symulator kierowania pojazdami naszej Uczelni. Wirtualna rzeczywistość pozwala na przećwiczenie takich sytuacji drogowych, których nie można  zrealizować w rzeczywistych warunkach drogowych.

W toku szkolenia uczestnicy mieli także możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom zdarzeń drogowych.

Tekst: nadkom. dr Andrzej Pogorzelski ZPiRD ISP APwSz
Korekta: SKS APwSz