Herb Polski

W dniach 10-11 października 2024 r. na Uniwersytecie Södertörn w Szwecji odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom związanym z opracowywaniem strategii policyjnych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony w regionie Morza Bałtyckiego oraz Europy Wschodniej. Zwieńczeniem konferencji było podpisanie porozumienia pomiędzy Akademią Policji w Szczytnie a Szkołą Nauk o Policji Uniwersytetu Södertörn w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie edukacji i badań.

W konferencji uczestniczyli: nadkom. dr Paweł Olber – adiunkt Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie oraz dr Rafał Płocki – adiunkt Zakładu Prewencji i Profilaktyki Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele organów ścigania oraz środowiska naukowego, dyskutowali na temat skutecznych metod reagowania na nowe zagrożenia, wzmacniania współpracy międzynarodowej oraz wymiany najlepszych praktyk w obszarze przeciwdziałania przestępczości. W ramach spotkania poruszono również kwestie związane z rozwijaniem zdolności operacyjnych oraz implementacją narzędzi wspierających działania policji w regionie.

W trakcie wydarzenia przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie zaprezentowali szczegółowe opracowanie na temat zjawiska cyberprzestępczości w Polsce obejmujące analizę aktualnych trendów, skalę zagrożeń oraz specyfikę najczęściej popełnianych przestępstw w cyberprzestrzeni. Przedstawione zostały również wnioski wynikające z najnowszych badań oraz rekomendacje dotyczące działań prewencyjnych i strategii zwalczania tego rodzaju przestępczości, z uwzględnieniem perspektyw na przyszłość oraz współpracy międzysektorowej.

Po zakończeniu konferencji zorganizowano spotkanie, podczas którego szczegółowo omówiono perspektywy przyszłej współpracy, przedstawiono propozycje projektów badawczych oraz zaplanowano kolejne spotkania sieciowe mające na celu dalsze wzmacnianie partnerstwa.

Treść podpisanego porozumienia dotyczy m.in. współpracy w zakresie organizacji seminariów edukacyjnych, wspólnych sesji szkoleniowo-badawczych oraz działań naukowych i dydaktycznych poprzez regularną wymianę doświadczeń praktycznych i akademickich, a także rozwijania i promowania współpracy bilateralnej poprzez realizację wspólnych projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Tekst: nadkom. dr Paweł Olber ZKiIŚ ISK WBiNP APwSz
Korekta: SKS APwSz
Foto: nadkom. dr Paweł Olber ZKiIŚ ISK WBiNP APwSz