W dniach 17 - 18 października 2024 r. na terenie Akademii Policji w Szczytnie odbyła się międzynarodowa konferencja pn. International practical seminar on building an effective system for combating hate speech (Międzynarodowe seminarium praktyczne na temat budowy skutecznego systemu zwalczania mowy nienawiści).

Uroczystego otwarcia seminarium dokonała Zastępca Komendanta-Prorektor Akademii Policji w Szczytnie, insp. dr Monika Porwisz.

Seminarium zgromadziło przedstawicieli uczelni europejskich, prawników, praktyków i reprezentantów organizacji pozarządowych, stanowiąc doskonałą platformę dyskusyjną nad potrzebą i kierunkiem zmian w przepisach prawa krajowego pod kątem skutecznego przeciwdziałania i zwalczania mowy nienawiści.

Pani Prorektor podkreśliła praktyczny wymiar seminarium, którego celem jest opracowanie rekomendacji eksperckich dotyczących zmian w krajowych przepisach prawa na temat przeciwdziałania i zwalczania mowy nienawiści. Rekomendacje, zaopiniowane przez Komisję Europejską, Radę Europy i Biuro Instytucji Demokratycznych oraz Praw Człowieka zostaną przedstawione Ministerstwu Sprawiedliwości w celu uwzględnienia ich podczas prac komisji kodyfikacyjnej prawa karnego.

Pierwszego dnia seminarium swoje wystąpienia zaprezentowali światowej sławy eksperci: t.j. Tomasso Chiamparino Dyrektor Wykonawczy, Lider Departamentu Przestępstw Nienawiści Komisji Europejskiej i przedstawiciel Rady Europy, Stefan Manevski, prof. Ray Bull z Uniwersytetu w Derby (UK), prof. Jakub Czepek z Uniwersytetu Warszawskiego, członek podkomitetu ONZ ds. Prewencji Tortur, Pani Agata Bzdyń, adwokat występujący przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strassburgu, dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas, Anna Juzaszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pani Monika Baylis z Uniwersytetu w Leicester (UK).

Drugiego dnia seminarium uczestnicy w zespołach eksperckich prowadzili rozmowy, mające na celu przygotowanie rekomendacji dotyczących zmian w przepisach prawa krajowego odnośnie przestępstw nienawiści, które zostaną zaprezentowane ministerstwu sprawiedliwości. Oficjalnego zakończenia seminarium w imieniu Pani Komendant-Rektor dokonała Pani Małgorzata Andrzejczak-Świątek, kierownik przedmiotowego projektu oraz nauczyciel akademicki Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

Tekst: Małgorzata Andrzejczak-Świątek
Korekta: SKS APwSz