18 października to Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W całej Europie w tym dniu organizowane są różne przedsięwzięcia mające upamiętniać ofiary handlu ludźmi, jak też podnosić świadomość na temat tego procederu. Zagadnienia te są szczególnie ważne w środowisku policyjnym, dlatego też Akademia Policji w Szczytnie aktywnie włączyła się w obchody poprzez organizację wykładów otwartych i wystawy zasobów bibliotecznych.
Instytut Nauk Prawnych WBiNP APwSz zorganizował 2 wykłady otwarte pod tytułem Handel ludźmi oraz wybrane aspekty zwalczania przestępczości w tym zakresie. Przeprowadzili je funkcjonariusze Policji, którzy na co dzień zajmują się tą tematyką. 17 października prelekcję wygłosiła kom. Magdalena Potentas z Komendy Głównej Policji. Dzień później swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym podzielili się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu: nadkom. Jarosław Garbacz i asp. Filip Kowalik.
Prelegenci omówili na czym polega przestępstwo handlu ludźmi opisane w art. 189a Kodeksu karnego oraz jakie są najczęstsze metody działania sprawców, w tym metody werbowania ofiar. Zwrócili uwagę również na to jak rozpoznawać ofiary handlu ludźmi, jak skutecznie udzielić im pomocy oraz jak wykrywać i ścigać sprawców tego przestępstwa.
Wskazana inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony studentów i słuchaczy Akademii Policji w Szczytnie. Niewątpliwie przedsięwzięcia te stanowią przyczynek do zwiększania świadomości naszej społeczności akademickiej o sposobie działania sprawców oraz geografii i dynamice rozwoju przedmiotowej przestępczości.
Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi w budynku Biblioteki Akademii Policji w Szczytnie pojawiła się wystawa zasobów bibliotecznych dotyczących zagadnienia przeciwdziałania handlu ludźmi.
Tekst: kom. Dorota Niewiarowska INP WBiNP APwSz
Korekta: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny SKS APwSz